Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) 2010 yılından itibaren yaz dönemlerinde, kendi çalışma alanlarıyla ilgili yaz programları gerçekleştirmektedir..

ANAMED, 2019 yazında 3 yaz programı düzenlemektedir.

  • Osmanlıca Yaz Programı
    ANAMED’in ilk yaz programlarından “Osmanlı Epigrafisine Giriş” 2010 yılında başlamıştır, 2015 yılından itibaren “Osmanlıca Yaz Programı” olarak kapsamı ve eğitmen kadrosu genişletilerek devam etmektedir.
  • Kapadokya Yaz Programı
    İlk defa olarak 2010 yılında gerçekleşen “Kapadokya Yaz Programı”, 2015’te verilen iki yıllık aradan sonra tekrar düzenlenmeye başlanmıştır. Program, Nevşehir, Kapadokya’da gerçekleşmesiyle diğer yaz programlarından ayrılır.
  • Anadolu’nun Kadim Dilleri Yaz Programı
    2016 yılında başlayan yaz programında Hititçe, Akkadça’nın yanı sıra Luvice dersleri ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde çivi yazılı tablet yazma atölyesi ile alanında tek oluşuyla öne çıkmaktadır.

ANAMED’in 2010 yılında diğer iki yaz programlarııyla birlikte başlayan  “Asırlar Boyunca İstanbul Yaz Programı” ise altı yıl devam ettikten sonra, 2016 yılının yazında son defa düzenlenmiştir.

ANAMED’in her yaz gerçekleşen, sürekli yaz programlarından başka, zaman zaman tematik yaz programları da gerçekleştirilmektedir. 2018 yılında, “Bizans Epigrafisi Yaz Programı” ve önümüzdeki Eylül ayında ilki gerçekleşecek olan “Çevresel Arkeoloji Eğitim Programı” tematik yaz programlarıdır.