Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) 2010 yılından itibaren her yaz döneminde, kendi çalışma alanlarıyla ilgili yaz programları gerçekleştirmektedir.
ANAMED 2020 yazında 4 yaz programı, 1 de tematik program düzenleyecektir. Eğitim programları için son başvuru tarihi 9 Mart 2020 olup, tematik program için başvurular Mart ortasında açılacaktır.

 • Osmanlıca Yaz Programı
  ANAMED’in ilk yaz programlarından “Osmanlı Epigrafisine Giriş” 2010 yılında başlamıştır, 2015 yılından itibaren “Osmanlıca Yaz Programı” olarak kapsamı ve eğitmen kadrosu genişletilerek devam etmektedir.
 • Kapadokya Yaz Programı
  İlk defa olarak 2010 yılında gerçekleşen “Kapadokya Yaz Programı”, 2015’te verilen iki yıllık aradan sonra tekrar düzenlenmeye başlanmıştır. Program, Nevşehir, Kapadokya’da gerçekleşmesiyle diğer yaz programlarından ayrılır. Bu sene Kapadokya Üniversitesi desteği ile gerçekleşecektir.
 • Anadolu’nun Kadim Dilleri Yaz Programı
  2016 yılında başlayan yaz programında Hititçe, Akkadça ve Sümerce’nin yanı sıra Luvice dersleri ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde çivi yazılı tablet yazma atölyesi ile alanında tek oluşuyla öne çıkmaktadır.
 • Çevresel Arkeoloji Eğitim Programı
  2019 yılının Eylül ayında ilki gerçekleşmiş olan program, zooarkeoloji ve arkeobotani alanlarına yoğunlaşarak katılımcılara aktif katılımlı pratik çalışma imkanı sunar. Bu yıl Kaymakçı Arkeoloji Projesi işbirliğinde Manisa’da gerçekleştirilecek oluşuyla da ön plana çıkmaktadır.

ANAMED’in 2010 yılında diğer iki yaz programlarıyla birlikte başlayan  “Asırlar Boyunca İstanbul Yaz Programı” ise altı yıl devam ettikten sonra, 2016 yılının yazında son defa düzenlenmiştir.

ANAMED’in her yaz gerçekleşen, sürekli yaz programlarından başka, zaman zaman tematik programlar da gerçekleştirilmektedir. 2018 yılında, “Bizans Epigrafisi Yaz Programı” tematik eğitim programlarına örnektir. Bu sene ise tematik programlar kapsamında Eylül ayında, Princeton Üniversitesi’nin İklim Değişikliği ve Tarihi Araştırma Girişimi (CCHRI) işbirliğinde Çevre ve Tarih Çalıştayı gerçekleştirilecektir.