Scroll Top

Program Takvimi

ANAMED Kütüphanesi Dijital Akademik Program, Güz 2022

ANAMED Kütüphanesi, 2022 Güz dönemi için, ANAMED bursiyerleri, Koç Üniversitesi üyeleri ve kurum dışından diğer araştırmacıların katılabileceği çoğu online gerçekleşecek çeşitli eğitim ve etkinlikleri içeren yoğun bir akademik program hazırladı.

Dijital Akademi, temel olarak günümüzde araştırma, öğretme ve öğrenme süreçlerinde dijital medya ve teknolojilerin yaygın olarak kullanıldığı bilimsel faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Hem akademiye hem de topluma fayda sağlamak için akranlar arası ağlardan üretilen teknolojilerin açık değerler ışığında paylaşılmasını benimseyen bir felsefi arka planı vardır.

Akademik bir kütüphane olarak, Ekim-Aralık aylarını kapsayan program ile araştırmacılara yeni kaynaklar, kavramlar, gelişmeler ve teknolojiler hakkında güncel bilgileri aktarmak ve proje süreçlerinde onlara yardımcı olmak amacıyla iletişim kurmayı amaçlıyoruz.

Bu bağlamda, dijital akademik programımızın kütüphane e-kaynakları, literatür taraması, dijital beşeri bilimler, referans yönetim araçları, araştırma veri yönetimi, açık bilim uygulamaları ve bu konularla ilgili mevcut yazılım ve araçlar gibi günümüz araştırmalarının en önemli bileşenlerini tek çatı altında toplayan yeni bir bilimsel iletişim etkinliği olduğunu söyleyebiliriz.

Program temel olarak 5 ayrı modülden oluşuyor ve her modülün altında çeşitli etkinlikleri içermektedir. Program detaylarını ve katılmak istediğiniz etkinliklerin tarihlerini ve kayıt linklerini ANAMED Library  Digital Scholarship Program rehberinde bulabilirsiniz.

Program çerçevesindeki konuşmalar, Koç Üniversitesi, ANAMED, Suna Kıraç Kütüphanesi, AKMED Kütüphanesi yanısıra, Türkiye Amerikan Araştırma Enstitüsü (ARIT), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Bilgi Üniversitesi, Beşiktaş Belediyesi ve Wikimedia Community Türkiye gibi diğer kurumlardan çok değerli kütüphaneciler, arşiv uzmanları, bilişim uzmanları, tarihçiler, arkeologlar, editörler, fotoğrafçılar, araştırmacılar ve profesörler tarafından gerçekleştirilecektir.

Programımıza katılmayı kabul eden tüm konuşmacılarımıza şimdiden teşekkür ederiz. Suna Kıraç Kütüphanesi ile ortaklaşa hazırladığımız dijital akademik programın katılan tüm öğrenci, araştırmacı ve meslektaşlarımıza faydalı olmasını dilerim. Sorularınız için anamedlibrary@ku.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.