Scroll Top

Kısa Dönem Araştırma Destekleri

BAŞVURU ALINMAMAKTADIR...

Kısa-Dönem Araştırma araştırma desteği doktora derecesine sahip olan araştırmacılar, bireysel ya da grup olarak hâlihazırda süren bir projeyi bitirmeye yönelik olarak yoğun çalışma dönemlerinin desteklenmesi için başvurabilirler. Grup başvurularında en fazla 4 kişiye destek sağlanabilmektedir. ​

Kısa-Dönem araştırma desteği, 2 hafta ile 2 ay ile sınırlı olup, başvuruda projenin hangi aşamada olduğu ve bu araştırma desteğinin ne şekilde fayda sağlayacağı net olarak belirtilmelidir.

Bu araştırma desteğinde Koç Üniversitesi öğretim üyeleri, araştırma merkezleri ve tesisleriyle işbirliği içindeki projelere öncelik verilecektir. Bu projelerin başvurularında işbirliğinin hâlihazırda sürdüğüne dair bilgilerin de belirtilmesi gerekmektedir. Başarılı projelere; kaldıkları süre kadar ücret, ANAMED’de konaklama ve haftada 5 gün akşam yemeği imkanları sağlanacaktır.

 • Başvuruların en geç 15 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Sıkça Sorulan Sorular için lütfen tıklayınız.
 • Herhangi bir zorluk yaşanması durumunda (anamedapplication@ku.edu.tr) ile iletişime geçmenizi rica ederiz.
 • Tüm adayların online başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir.​​ (ONLINE FORM)
 • Online formun çalışma prensibi nedeniyle, başvurunun tarayıcı pencere kapatılmadan tek bir oturumda tamamlanması gerekmektedir. Bu nedenle, uygulama bilgilerinin önce farklı bir yerde hazırlanmasını, ardından forma girilmesini ve bir oturumda kaydedilmesini öneririz. Başvuru formunda istenen bilgilerin bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Kısa-Dönem Araştırma desteği, yalnızca İstanbul dışında ikamet eden araştırmacılara açık olan konaklamalı burslardır. Konaklamasız burs talepleri kabul edilmeyecektir.
 • Kısa-Dönem Araştırma desteği, refakatçilerin (eş/partner/çocuklar vb.) konaklamasını ve masraflarını içermez.
 • Kısa-Dönem Araştırma desteği koşulları, iki hafta temelinde yapılandırılır ve her zaman ayın 1’inde veya 15’inde başlamalıdır. Bu nedenle sadece “2 hafta”, “1 ay” veya “2 ay” seçenekleri ile sınırlıdır.
 • Tavsiye mektupları doğrudan e-posta yoluyla anamedapplication@ku.edu.tr adresine en geç son başvuru tarihine kadar gönderilmelidir.
 • Tavsiye mektupları, doğrudan sunulan projeyi ve adayın söz konusu projeyi yürütebilme konusundaki yeterliliğini değerlendirmelidir.
 • Adaylar, başvuru bilgilerinin doğruluğundan kendileri sorumludur. Başvuru bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık olması gibi durumlarda, ANAMED başvuruyu değerlendirme dışı bırakma hakkına sahiptir.
 • Temel ya da Ortak araştırma desteği almaya hak kazanıp reddedenler, reddettikleri araştırma desteği veya araştırma destekleri Kısa-Dönem Araştırma araştırma desteği’ne dönüştüremezler.
 • Araştırma desteği almaya hak kazanıp, teklifi reddeden veya başvurusu başarısız adaylar bir sonraki yıl yeniden başvurabilirler, ancak güncellenmiş tavsiye mektupları ile uygun şekilde güncellenmiş bir başvuru sunmalıdırlar.
 • Üst üste iki yıl içinde burs başvurusu başarısız olan adaylar, yeniden başvurmadan önce beş yıl beklemelidir.
 • Önceki yıllarda Temel ve Ortak veya Kısa-Dönem Araştırma araştırma desteği almış olan adaylar, önceki araştırma desteği yıllarının üzerinden 5 yıl geçtiğinde başka bir araştırma desteği için tekrar başvurabilirler. Örneğin, başvuru sahibi Aralık 2013’de başarılı bir şekilde başvuruda bulunmuş ve 2014-2015 akademik yılı içinde araştırma desteği aldıysa, 2020-2021 öğretim yılı için 2019 Aralık tarihinde tekrar başvuruda bulunabilir.
 • Bir araştırmacı akademik yaşamı boyunca sadece 2 defa ANAMED araştırma desteği yararlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

*Doktora öğrencisi – Doktora yeterliliğini tamamlamış ve tez projesi üzerine çalışmakta olan adaylar
**Doktora sonrası araştırmacı – Doktora tezini 15 Eylül 2017 yılından sonra teslim etmiş olan adaylar
***Kıdemli araştırmacı – Doktora tezini 15 Eylül 2017 yılında veya öncesinde teslim etmiş olan adaylar

– Evet, ANAMED araştırma desteği vatandaşlık kısıtlaması bulunmamaktadır.

– ANAMED’in tüm araştırma desteği tipleri için tavsiye mektupları doğrudan e-posta yoluyla anamedapplication@ku.edu.tr adresine son başvuru tarihine kadar gönderilmelidir.

– Temel ve Ortak araştırma destekleri için her sene elimizdeki kaynakları konaklamalı ve konaklamasız başvurulara göre dağıtmak zorundayız. Bu nedenle başvurunuzda belirttiğiniz tercihleri daha sonradan değiştirmenize izin veremiyoruz.

– Evet, grup başvurularında sadece başvuru sürecini yürütecek ve ANAMED ile iletişimi sağlayacak olan kişinin bilgilerini girmesi yeterli olacaktır.

– Kesinlikle başvurabilirsiniz. Koç Üniversitesi’yle işbirliği tercih sebebidir ancak zorunlu değildir.

– Maalesef, Kısa-Dönem Araştırma desteği sadece İstanbul dışında ikamet etmekte olan adaylara açıktır.

– Kısa-Dönem araştırma desteği’nde konaklamasız başvuru opsiyonu bulunmamaktadır.

– Kısa-Dönem araştırma desteği koşulları, iki hafta temelinde yapılandırılır ve her zaman ayın 1’inde veya 15’inde başlamalıdır. Bu nedenle sadece “2 hafta”, “1 ay” veya “2 ay” seçenekleri ile sınırlıdır.

– Değerlendirme periyodları farklı olduğundan aynı yıl içinde hem Temel ve/veya Ortak burslara hem de Kısa-Dönem araştırma araştırma desteğine başvurulamaz.