Scroll Top

Program Araştırma Destekleri

ANAMED ayrıca belirli araştırmalar ve işbirlikleri ile eğitim ve öğretim programları gibi diğer programlar için sınırlı araştırma desteği sağlamaktadır. Bu program burslarında aday nitelikleri, sağlanan faydalar ve başvuru koşulları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, başvuru sahiplerinin başvurularını tamamlamadan önce ilgili program bursunun kapsamını dikkatlice incelemeleri tavsiye edilir.

Depremden Etkilenen Akademisyenlere Araştırma Desteği (FESS)

  • Burs kapsamına girmeyen ihtiyaçların karşılanması için Koç Üniversitesi tarafından hesaplanan aylık ücret/maaş
  • İstanbul’un merkezi Beyoğlu’nda yer alan ANAMED binasında konaklama

Konaklama, gerekirse bir eş/partner barındırabilen stüdyo dairelerden oluşmaktadır. Stüdyo dairelerde banyo, mini buzdolabı içeren mutfak alanı ve daireye özel ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemi vardır. Bir yatak, dolap, masa, sandalye, telefon ve TV ile döşenmiştir. ANAMED temizlik personeli, çarşaf ve havlu değişimi dahil olmak üzere haftada iki kez, ek ücret ödemeden, daire temizliği hizmeti vermektedir. Bina içinde kişisel kullanım için çamaşır yıkama olanakları mevcuttur. Haliç ile Marmara Denizi’nin güzel manzaralarına hakim ortak teras, aydınlatma ve oturma alanlarına sahiptir.

  • Yemek

Programa göre, ANAMED burs tarihleri süresince yemek fişi sağlar.

  • Türkiye’ye ve Türkiye’den ulaşım

Bölgelere göre belirlenen limitler dahilinde bir ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak bileti, burs başlangıcında geri ödenecektir.

  • ANAMED Kütüphanesine, kütüphane hizmetlerine, bağlantılı olduğu kurumlara (BiblioPera üzerinden) ve çevrimiçi kaynaklara tam erişim

Erişim, ana kampus kütüphanesinden ödünç alma ayrıcalıklarını ve Türkiye’deki katılımcı kurumlar ağı içerisindeki kütüphaneler arası krediyi içermektedir. Ayrıca, ANAMED binasında konaklayan bursiyerler kütüphane alanını 7 gün 24 saat kullanabilmektedirler.

  • ANAMED ve Koç Üniversitesi ana kampüsündeki konferanslara, sempozyumlara ve diğer etkinliklere tam erişim

ANAMED ve Koç Üniversitesi, yıl boyunca, çoğu kamuya açık, çeşitli bilimsel etkinlik ve sergiler düzenlemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

*Doktora öğrencisi – Doktora yeterliliğini tamamlamış ve tez projesi üzerine çalışmakta olan adaylar
**Doktora sonrası araştırmacı – Doktora tezini 15 Eylül 2017 yılından sonra teslim etmiş olan adaylar
***Kıdemli araştırmacı – Doktora tezini 15 Eylül 2017 yılında veya öncesinde teslim etmiş olan adaylar

– Evet, ANAMED araştırma desteğinde vatandaşlık kısıtlaması bulunmamaktadır.

– ANAMED’in tüm araştırma desteği tipleri için tavsiye mektupları doğrudan e-posta yoluyla anamedapplication@ku.edu.tr adresine son başvuru tarihine kadar gönderilmelidir.

– Temel ve Ortak araştırma desteği için her sene elimizdeki kaynakları konaklamalı ve konaklamasız başvurulara göre dağıtmak zorundayız. Bu nedenle başvurunuzda belirttiğiniz tercihleri daha sonradan değiştirmenize izin veremiyoruz.

– Evet, grup başvurularında sadece başvuru sürecini yürütecek ve ANAMED ile iletişimi sağlayacak olan kişinin bilgilerini girmesi yeterli olacaktır.

– Kesinlikle başvurabilirsiniz. Koç Üniversitesi’yle işbirliği tercih sebebidir ancak zorunlu değildir.

– Maalesef, Kısa-Dönem araştırma desteği sadece İstanbul dışında ikamet etmekte olan adaylara açıktır.

– Kısa-Dönem araştırma desteğinde konaklamasız başvuru opsiyonu bulunmamaktadır.

– Kısa-Dönem araştırma desteği koşulları, iki hafta temelinde yapılandırılır ve her zaman ayın 1’inde veya 15’inde başlamalıdır. Bu nedenle sadece “2 hafta”, “1 ay” veya “2 ay” seçenekleri ile sınırlıdır.

– Değerlendirme periyodları farklı olduğundan aynı yıl içinde hem Temel ve/veya Ortak burslara hem de Kısa-Dönem araştırma desteği başvurulamaz.