Anadolu’nun Kadim Dilleri Yaz Programı (ALA)


Tarih
: 29 Haziran – 17 Temmuz 2020

Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Beyoğlu, İstanbul

Son Başvuru Tarihi: DUYURULACAK

Anadolu’nun Kadim Dilleri Yaz Programı, tarihi MÖ 20. yüzyıla kadar giden, Anadolu’nun en eski tarihi belgelerini inceleyebilmek için genç araştırmacılara gerekli altyapıyı sağlamayı amaçlıyor. Hititçe ve Akkadca dillerine kapsamlı bir giriş sunan, dört haftalık yoğun programda, Hititçe ve Akkadca’nın yanı sıra temel Luvice dersleri ile birlikte temel çivi yazısı atölyeleri gerçekleştirilecektir.

Program dili İngilizce’dir. Başvuru ve program hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

1. Başvuru Koşulları

 • Program lisans ve lisansüstü öğrencilerin katılımına açıktır. Diğer başvurular program koordinatörü tarafından değerlendirilicektir.
 • Hititçe veya Akadca dillerini bilme koşulu bulunmamaktadır.
 • Öğretim dili İngilizce’dir, bu nedenle katılımcıların iyi düzeyde İngilizce’ye sahip olmaları beklenmektedir.


2. Dersler ve Aktiviteler

Dersler:

Program, başlangıç seviyesinde Hitit ve Akadca dil kursları sunacaktır. Dersler haftada dört gün (Pazartesi-Perşembe) yapılacak ve katılımcıların tüm derslere katılmaları beklenmektedir. Cuma ve hafta sonları ödevler, atölye çalışmaları ve araştırmalar için ayrılacaktır. (bkz: Ders Programı ve İçeriği)

Programda üç atölye çalışmasına yer verecektir:

 • Luvice’ye Giriş
  Bu üç günlük yoğun atölyede öğrenciler Luvice dilbilgisi ve epigrafisinin temellerini öğrenecekler.
 • Çiviyazısı Epigrafisi Atölyesi
  Çiviyazısı epigrafisi üzerine yapılacak bu atölyede, öğrenciler çivi yazısı tabletlerinin imzalarını (el çizimleri) ve dijital çizimlerini nasıl hazırlayacaklarını öğrenecekler. Atölye, öğrencilerin hakiki kil tabletler üzerinde çalışma fırsatına sahip olacakları İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Çivi Yazısı Tablet Arşivlerinde gerçekleştirilecek.
 • Çiviyazısı Tablet Atölyesi
  Bu atölyede öğrenciler, bir kil tablet, tahta kalemi yapmayı ve Hititçe ve Akadca’dan çevirdikleri cümleleri tabletlerin üzerine işlemeyi öğrenecekler.

Aktiviteler:

Bu sene program Dr. Nancy Amelia Highcock‘u (McDonald Institute for Archaeological Research, University of Cambridge) konuşmacı olarak ağırlayacak. Geçmiş yıllarda konuk olan isimler arasında Dr. Mark Weeden, Prof. Ignacio Márquez Rowe, Prof. Barbara Alexandra Böck ve Doç. Eva von Dassow var.


3. Ders Materyalleri

Tüm ders materyalleri eğitmenler tarafından sağlanacaktır.


4. Eğitmenler

Dr. N. İlgi GERÇEK (Bilkent Üniversitesi) – Hititçe Eğitmeni & Koordinatör

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Lisansını Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamlayan Gerçek, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise University of Michigan’da Hitit ve Mezopotamya Çalışmaları bölümünden almıştır. Doktora sonrası araştırma bursu ile University of Copenhagen’e gitmeye hak kazanan Gerçek, aynı zamanda hem ANAMED, hem de İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Hititoloji Bölümü’nde araştırmacı ve eğitimci pozisyonlarında bulundu. Geç Tunç Çağı Anadolu’nun sosyal ve politik tarihi ile ilgileniyor ve Hitit Anadolusu’nda emperyalizm, sınırlar, kimlik ve hareketlilik üzerine yazılar yazdı.

Doç. Dr. Selim Ferruh ADALI (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi) – Akadca Eğitmeni

Dr. Adalı Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesidir. Doktorasını University of Sidney, Antik Tarih Bölümü’nde tamamlayan Adalı, 2009-2015 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde Akadca, Sümerce ve Hititçe dersleri vermiştir. 2013-2014 yılları arasında Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde Kıdemli Bursiyer olarak bulunmuştur. Geç Assur döneminde iklim değişikliğinin rolü, Asur ve Babil edebiyatı ve alamet metinlerinin yanı sıra İskitlerin ve Kimmerlerin antik Yakın Doğu’daki rolü üzerine araştırmalar yapmaktadır. Doktora tezi 2011 yılında Helsinki’deki Asur Araştırmaları Devlet Arşivleri dizisi kapsamında yayınlandı.

Doç. Dr. Hasan PEKER (Istanbul University) – Luvice Atölye Eğitmeni

İstanbul Üniversitesi Eski Diller ve Kültürler Bölümü öğretim üyesidir. İstanbul Üniversitesi’nden Hittitoloji ve Yakın Doğu Arkeolojisi dallarında lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir. 2015-2016 yılları arasında Koç Üniversitesi’nde Hititçe ve Luvice dersleri verdi.  İstanbul ve Boğaziçi Üniversitelerinde Hititçe, Luvice, Akadca ve Antik Mısır Dili dersleri vermektedir. Geç Tunç ve Demir Çağlarında Anadolu ve Suriye’nin siyasi tarihi ve kronolojisi ile ilgilenmektedir. Son yayınlarında Geç Hitit Krallığı Karkamış ve Gurgum’un (Maraş) yeni kronolojilerini yeniden yapılandırdı. Karkamış’taki Türk-İtalyan Arkeolojik Keşifler Müdür Yardımcısıdır.


5. Sertifika ve Transkriptler

ANAMED, programı başarıyla tamamlayan bütün öğrencilere sertifika temin eder. Resmi transkript belgesi istiyorsanız lütfen anamedprograms@ku.edu.tr ile önceden iletişime geçiniz.


6. Konaklama

 • Katılımcıların tek veye çift kişilik ANAMED yurtlarında kalmaları beklenir. Dersler de aynı bina içerisinde gerçekleştirilir.
 • Öğle yemeği haftanın dört günü temin edilir; öğrencilere yakınlardaki restoranlardan birinde geçen yemek fişi sağlanır.


7. Yükümlülükler

Uçak biletleri, vize bedeli ve tüm kişisel harcamalar katılımcıların kendilerine aittir. Seyahat ve sağlık sigortaları her katılımcı için zorunludur.


8. Ücretler

2020 dönemi için program ücreti $1500 USD‘dir. Program ücreti, ders materyalleri, gezi alanlarına ulaşım, haftanın dört günü öğle yemekleri ve ANAMED Kütüphanesi’ne erişimi kapsar.


9. Burslar

ANAMED limitli sayıda ihtiyaç ve başarı bursu imkanı sunacaktır. Burs başvurusunda bulunmak için, lütfen yazacağınız Niyet Mektubu’na burs için değerlendirilmek istediğinizi belirten bir paragraf ekleyiniz.

Burslar şu şekilde kategorilere ayrılmıştır:

 • Tam Burslar (Adayların yalnızca uçuş ve kişisel harcamalarını karşılamaları beklenir.)
 • Yarım Burslar (Adayların program ücretinin yarısı ile uçuş ve kişisel harcamalarını karşılamaları beklenir.)

Bu burslar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından karşılanmaktadır.


10.
Nasıl Başvuru Yapılır

Başvurunuzu tamamlamadan önce “1. Başvuru Koşulları” kısmını incelemeyi ve uygun bir aday olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayınız.

Başvurunuzu tamamlamak adına Başvuru Formu’nu doldurunuz ve referans mektubunuzu eğitmeninizden son başvuru tarihinden önce anamedprograms@ku.edu.tr hesabına iletmesini rica ediniz. Referans mektubu talebi başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Online formun işlevselliğini koruması adına başvurunun tek seferde tarayıcı penceresi kapatılmadan tamamlanması gerekmektedir. Başvuru formunda gerekecek bilgilerin listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi:DUYURULACAK
Sonuçlar Mayıs’ın ilk haftasından önce açıklanacaktır.


Ayrıntılı bilgi için anamedprograms@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.