Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı

 

Türkçe Program (ENVARCH101TR) Tarihleri: 25 Haziran – 23 Temmuz 2021

İngilizce Program (ENVARCH101) Tarihleri: 5 Temmuz – 2 Ağustos 2021

Programların Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2021, 23:59 (Türkiye saatiyle)

ANAMED tarafından hazırlanan Koç Üniversitesi Online Programlar tarafından sunulan ENVARCH101 ve ENVARCH101TR, çevresel arkeolojiyi katılımcılara tanıtmayı, araştırma konuları ve metotlarını da kapsayarak zooarkeoloji ve arkeobotanik alanlarına yoğunlaşmayı hedefliyor.

Program Türkçe ve İngilizce olarak iki farklı dilde ve farklı tarihlerde gerçekleştirilecektir.

 


1. Başvuru Koşulları

Program ilgili alanlarda eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yanı sıra, Anadolu üzerine çalışan araştırmacılara da açıktır. Tüm eğitim seviyelerindeki katılımcıların başvurması teşvik edilir.

 


 

2. Dersler

Programlar yukarıda belirtilen tarihlerde erişime açılacaktır. Bu sürede dersleri kendi hızınızda istediğiniz sürede tamamlayabilirsiniz. Dersleri bir bilgisayar ve internet erişimine sahip olduğunuz her yerde tamamlayabilirsiniz.

İki program da 3 bölüm ve 13 dersten oluşmaktadır. Her ders 20-25 dakika uzunluğundadır ve her dersi, çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir değerlendirme bölümü takip eder.

 


 

3. Materyaller

Tüm program materyalleri dijitaldir ve ANAMED tarafından çevrimiçi bir program üzerinden paylaşılacaktır. Video veya sunumları indirmek mümkün değildir. Program tarihleri süresince sadece paylaşılan çevrimiçi platform üzerinden ulaşılabileceklerdir. Materyallerin hepsi teliflidir ve program süresince kayıt alınması yasaktır.

 


 

4. Eğitmenler

Müge Ergun 

2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında ANAMED’de Çevre Arkeolojisi Bursiyeri olan Müge Ergun, doktorasını İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü ile Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde (co-tutelle, 2016) tamamlamış; yüksek lisans derecesini ise İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü’nden (2009) almıştır. Dr. Ergun’un arkeobotanik çalışmaları kapsamındaki araştırmaları insan-bitki etkileşimleri, günlük ve mevsimsel rutinlerde bitkilere dayalı faaliyetler ile bu faaliyetlerin, özellikle Güneybatı Asya’d,a tarımın başlangıcı ve evcilleştirme sürecinde toplulukların ekonomik ve sosyo-kültürel yaşamlarını ne şekilde etkilediğine odaklanır. Son zamanlarda Orta Anadolu (Aşıklı Höyük ve Balıklı) ve Kuzey Kıbrıs’taki (Tatlısu-Çiftlikdüzü/Akanthou-Arkosykos) erken Neolitik dönem (y. M.Ö. 9. ve 8. bin yıl) topluluklarını araştıran projelerde çalışmaktadır.


Hannah Lau 

2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında ANAMED’de Çevre Arkeolojisi Bursiyeri olan Hannah Lau, geçmişte yaşamış insanların hayvan yönetiminde kullandıkları uygulamalar ile çevre ve sosyopolitik karmaşıklık arasındaki ilişkiyi incelemek üzere zooarkeolojik verilere başvuran bir antropoloji arkeoloğudur. Doktora derecesini California Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden 2016 yılında alan Dr. Lau’nun tez çalışması Halaf dönemi Domuztepe yerleşmesi (y. M.Ö. 6000-5400) sakinleri arasındaki tarımsal-kırsal üretime dayalı sosyal ve ekonomik işbirliği ile koordinasyonu belgelemek üzerinedir. Yakın Doğu ve Güney Kafkasya’da çeşitli alanlarda saha çalışması deneyimine sahip olan Dr. Lau,Türkiye’deki çalışmalarına ek olarak, 2009 yılından bu yana Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde ve Güneydoğu Azerbaycan’da yer alan Lerik eyaletinde çalışmaktadır.

 


 

5. Sertifikalar

Koç Üniversitesi programı başarıyla tamamlayan tüm öğrencilere sertifika verecektir. Program hangi dilde (Türkçe veya İngilizce) tamamlanırsa, sertifka o dilde hazırlanacaktır.

 


6. Ücretler

Bu program ücretsizdir.

 


7. Sıkça Sorulan Sorular

  • Program çevrimiçi olarak kaç kez sunulacak?
    Online program dönemleri ANAMED web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
  • Dersi tamamlamadan bırakırsam ya da zamanında bitiremezsem tekrar kayıt olabilir miyim?
    Derse katılım için çok yoğun talep olduğundan ve mümkün olduğu kadar çok kişinin programdan yararlanmasını hedeflediğimizden, kayıt olduğu dönemde programı başarıyla tamamlayamayan katılımcılara gelecekte Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı’na katılım hakkı verilmeyecektir.
  • Program ile ilgili sorun yaşarsam kim ile iletişime geçmeliyim?
    Teknik ve içerik hakkındaki tüm sorularınız için anamedprograms@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

 


 

8. Nasıl Başvuru Yapılır

Başvurunuzu tamamlamadan önce “1. Başvuru Koşulları” kısmını incelemeyi ve uygun bir aday olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayınız.

Başvurunuzu tamamlamak adına Başvuru Formu’nu doldurunuz.

Online formun işlevselliğini koruması adına başvurunun tek seferde tarayıcı penceresi kapatılmadan tamamlanması gerekmektedir. Başvuru formunda gerekecek bilgilerin listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi:31 Mayıs 2021, 23:59 (Türkiye saatiyle)
Sonuçlar Haziran ayının ortasında açıklanacaktır.


Ayrıntılı bilgi için anamedprograms@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.