Scroll Top

Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı

Türkçe Program (ENVARCH101TR) Tarihleri: 1 Temmuz – 1 Ağustos 2024

İngilizce Program (ENVARCH101) Tarihleri: 1 Temmuz – 1 Ağustos 2024

Başvuru Dönemi: 6 Mayıs – 31 Mayıs 2024, 23:59 (Türkiye saatiyle)

ANAMED tarafından hazırlanan Koç Üniversitesi Online Programlar tarafından sunulan ENVARCH101 ve ENVARCH101TR (Türkçe ve İngilizce olarak), çevresel arkeolojiyi katılımcılara tanıtmayı, araştırma konuları ve metotlarını da kapsayarak zooarkeoloji, arkeobotanik ve bu sene eklenen biyoarkeoloji alanlarını tanıtmayı hedefliyor.

Çevrimiçi Program
Program arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarında eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerine açıktır. Anadolu üzerine çalışan araştırmacılar önceliklidir. Başlangıç seviyesindeki katılımcılara uygundur.

Çevrimiçi Program
Programlar yukarıda belirtilen tarihlerde erişime açılacaktır. Bu sürede dersleri kendi hızınızda istediğiniz sürede tamamlayabilirsiniz. Dersleri bir bilgisayar ve internet erişimine sahip olduğunuz her yerde tamamlayabilirsiniz.

İki program da 3 bölüm ve 13 dersten oluşmaktadır. Her ders 20-25 dakika uzunluğundadır ve her dersi, çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir değerlendirme bölümü takip eder.

Çevrimiçi Program
Tüm program materyalleri dijitaldir ve ANAMED tarafından çevrimiçi bir program üzerinden paylaşılacaktır. Video veya sunumları indirmek mümkün değildir. Program tarihleri süresince sadece paylaşılan çevrimiçi platform üzerinden ulaşılabileceklerdir. Materyallerin hepsi teliflidir ve program süresince kayıt alınması yasaktır.

Müge Ergun (2018-2020 ANAMED Çevresel Arkeoloji Bursiyeri)

2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında ANAMED’de Çevre Arkeolojisi Bursiyeri olan Müge Ergun, doktorasını İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü ile Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde (co-tutelle, 2016) tamamlamış; yüksek lisans derecesini ise İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü’nden (2009) almıştır. Dr. Ergun’un arkeobotanik çalışmaları kapsamındaki araştırmaları insan-bitki etkileşimleri, günlük ve mevsimsel rutinlerde bitkilere dayalı faaliyetler ile bu faaliyetlerin, özellikle Güneybatı Asya’d,a tarımın başlangıcı ve evcilleştirme sürecinde toplulukların ekonomik ve sosyo-kültürel yaşamlarını ne şekilde etkilediğine odaklanır. Son zamanlarda Orta Anadolu (Aşıklı Höyük ve Balıklı) ve Kuzey Kıbrıs’taki (Tatlısu-Çiftlikdüzü/Akanthou-Arkosykos) erken Neolitik dönem (y. M.Ö. 9. ve 8. bin yıl) topluluklarını araştıran projelerde çalışmaktadır.

Hannah Lau (2018-2020 ANAMED Çevresel Arkeoloji Bursiyeri)

2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında ANAMED’de Çevre Arkeolojisi Bursiyeri olan Hannah Lau, geçmişte yaşamış insanların hayvan yönetiminde kullandıkları uygulamalar ile çevre ve sosyopolitik karmaşıklık arasındaki ilişkiyi incelemek üzere zooarkeolojik verilere başvuran bir antropoloji arkeoloğudur. Doktora derecesini California Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden 2016 yılında alan Dr. Lau’nun tez çalışması Halaf dönemi Domuztepe yerleşmesi (y. M.Ö. 6000-5400) sakinleri arasındaki tarımsal-kırsal üretime dayalı sosyal ve ekonomik işbirliği ile koordinasyonu belgelemek üzerinedir. Yakın Doğu ve Güney Kafkasya’da çeşitli alanlarda saha çalışması deneyimine sahip olan Dr. Lau,Türkiye’deki çalışmalarına ek olarak, 2009 yılından bu yana Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde ve Güneydoğu Azerbaycan’da yer alan Lerik eyaletinde çalışmaktadır.

Benjamin Irvine (2020-2022 ANAMED Çevresel Arkeoloji Bursiyeri)

Dr. Irvine, Anadolu ve komşu bölgelerindeki geçmiş insan-çevre etkileşimlerini, beslenme alışkanlıklarını, geçim uygulamalarını, tarım stratejilerini ve nüfus hareketlilik modellerini incelemek üzere kararlı izotop analizi gibi osteolojik, arkeolojik yöntemler üzerine uzmanlaşmış bir biyoarkeologdur. Halen aynı zamanda BIAA Onursal Araştırma Görevlisidir.

Ceren Çilingir  (2020-2022 ANAMED Çevresel Arkeoloji Bursiyeri)

Çilingir, arkeobotanist ve İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü’nde doktora öğrencisidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yerleşim Arkeolojisi Programı’ndan Yüksek Lisans ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden lisans derecesine sahiptir. Sürmekte olan doktora tez projesinde, Tepecik-Çiftlik’te (MÖ 6300-7000) yetiştirilen bitkiler üzerinden tarım teknolojileri, geleneksel tarım yöntemleri ve gıda ekonomisini anlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda, 2010 yılından beri Niğde-Çiftlik ilçesi ve çevre köylerinde halen kullanılan geleneksel mahsul işleme yöntemlerini belgelediği etnoarkeolojik saha çalışmaları yürütmektedir. Araştırma ilgi alanları arasında, Yakın Doğu’nun tarih öncesi topluluklarında bitki yetiştirme ve gıda hazırlama, bitki temelli geçim stratejileri ve insan-bitki etkileşimlerinin etnoarkeolojik yorumları yer almaktadır.

Çevrimiçi Program
Koç Üniversitesi programı başarıyla tamamlayan (programdaki son sınavdan 70 üzeri not almak gerekmektedir) tüm öğrencilere sertifika verecektir. Program hangi dilde (Türkçe veya İngilizce) tamamlanırsa, sertifka o dilde hazırlanacaktır.

Çevrimiçi Program
Bu program ücretsizdir.

  • Program çevrimiçi olarak kaç kez sunulacak?
    Online program dönemleri ANAMED web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
  • Dersi tamamlamadan bırakırsam ya da zamanında bitiremezsem tekrar kayıt olabilir miyim?
    Derse katılım için çok yoğun talep olduğundan ve mümkün olduğu kadar çok kişinin programdan yararlanmasını hedeflediğimizden, kayıt olduğu dönemde programı başarıyla tamamlayamayan katılımcılara gelecekte Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı’na katılım hakkı verilmeyecektir.
  • Program ile ilgili sorun yaşarsam kim ile iletişime geçmeliyim?
    Teknik ve içerik hakkındaki tüm sorularınız için envarch@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuzu tamamlamadan önce “1. Başvuru Koşulları” kısmını incelemeyi ve uygun bir aday olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayınız.

Başvurunuzu tamamlamak adına Başvuru Formu’nu doldurunuz.

Online formun işlevselliğini koruması adına başvurunun tek seferde tarayıcı penceresi kapatılmadan tamamlanması gerekmektedir.