Scroll Top

Murat Gül

Murat Gül
Adıyaman / Hacettepe Üniversitesi
Yukarı Svaneti Bölgesi Orta Çağ Duvar Resimleri

Gül, Orta Çağ Gürcü resim sanatı üzerine çalışmaktadır. Yüksek Lisansını Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda “Ani, Tigran Honents Kilisesi Duvar Resimleri” başlıklı tez ile tamamlayan araştırmacı, doktorasına aynı üniversitede devam etmekte olup “Yukarı Svaneti Bölgesi Orta Çağ Duvar Resimleri” başlıklı tezi üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Söz konusu tezin saha çalışmasını ve literatür taramasını büyük oranda tamamlamış olan Gül, ANAMED’de geçireceği araştırması sürecinde literatür taramasına devam etmeyi ve belirlediği yayınları okuyarak tezine ait bölümlerin yazmını tamamlamayı planlamaktadır. Aynı süre içinde karşılaştırmalı değerlendirme için örneklerini tespit etmeyi, bu örnekler için yapacağı son saha çalışmasını planlamayı ve vakit uygun olursa saha çalışmasını yapmayı öngörmektedir.

Son yıllarını pandemi, hastalıklar ve deprem gibi zorluklarla geçiren araştırmacı, ANAMED bünyesinde yapacağı sunumlarda alacağı eleştiri, öneri ve tavsiyelerle ve diğer bilim insanları ile yapacağı görüşmeler sayesinde doktora tezine ait sorulara daha geniş bir perspektiften bakabileceğini düşünmektedir.