Scroll Top

Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri

Tarih: 26 Ocak 2017 – 01 Haziran 2017
Yer: ANAMED Galeri
Ziyaretçi Saatleri: Salı-Cumartesi 10:00-18:30, Pazar 12:00-18:30

Küratör: Bahattin Öztuncay
Danışman ve Metin Yazarı: K. Mehmet Kentel
ANAMED Galeri Küratörü:
Ebru Esra Satıcı
Tasarım: Yeşim Demir Pröhl

 

Sergi 26 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında saat 20:00’a kadar açık. Galeri 29 Mayıs Pazartesi de ziyarete açık olacak.

Sergi, Ömer M. Koç Koleksiyonu’nda yer alan, 19. yüzyıl sonu Osmanlı bürokratı, Hariciye Nazırı, Mutasarrıf, cemiyet adamı ve aynı zamanda oyunbaz bir karikatürist olan Yusuf Franko Kusa Bey’e ait karikatür albümünü ilk kez gün yüzüne çıkarıyor. Yusuf Franko’nun 1884-1896 yılları arasında bir albümde topladığı, Avrupa karikatür geleneği ile etkileşime sahip karikatürlerinin ilk defa görüldüğü sergide, 19. yüzyıl sonunun zenginleri, yüksek cemiyet mensupları, Osmanlı paşaları, Levantenler, sanatçılar ve diplomatların hiciv yüklü portreleri ziyaretçiler ile buluşuyor. Karikatürler, özellikle 19. yüzyıl sonunun Beyoğlu / Pera semtini, Yusuf Franko’nun da parçası olduğu renkli sosyal çevreyi ve İstanbul’un küresel mekânlarını gözlemlemek için izleyiciye imkân sunuyor. Yusuf Franko’nun eserlerini ağırlıklı olarak mekân ve sosyal ağlar perspektifinden okumaya çalışan sergi, bir yandan Naum Tiyatrosu gibi dönemin önemli mekânlarına değinirken, diğer yandan albümde kendine yer bulamamış, “artık olmayan” mekânları da hatırlatıyor.

“Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri”, Yusuf Franko ve eserlerini odağına alarak, Franko Kusa ailesinin Osmanlı Devleti’ndeki yeri ve önemine, Avrupa karikatür tarihine ve albümün çeşitli ülkelerdeki uzun yolculuğundan sonra nasıl tekrar Beyoğlu’na döndüğüne de değiniyor. Sergide Yusuf Franko Kusa’nın albümü ve karikatürlerinin yanı sıra, bu eserlerle bağlantılı, başta Ömer M. Koç Koleksiyonu olmak üzere farklı koleksiyonlardan fotoğraf, belge ve yayınlar da sergileniyor.

Yusuf Franko Kusa’nın “Types et Charges” adını verdiği albümünün tıpkıbasımıyla, Youssuf Bey: The Charged Portraits of Fin-de-Siècle Pera adlı bir makale kitabının beraber yer aldığı iki ciltlik çok özel bir yayın da sergi açılışıyla eş zamanlı olarak satışa sunuldu.

Sergi kapsamında hazırlanan web sitesi, arşivden faydalanmak isteyenler için sürekli bir kaynak olmaya devam edecek.

SERGİ – Yusuf Franko’nun İnsanları

EXHIBITION – The Characters of Yusuf Franko

ANAMED’in yeni sergisi #YusufFranko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri, Yusuf Franko’nun albümünü ilk kez gün yüzüne çıkarıyor.

Through its newest exhibition The Characters of Yusuf Franko: An Ottoman Bureaucrat’s Caricatures, ANAMED unravels for the first time, the caricature album of Yusuf Franko Kusa.