Scroll Top

Trade in Byzantium: Papers from the Third International Sevgi Gönül Byzantine Studies Symposium

Yayınevi: ANAMED

Editörler: Paul Magdalino, Nevra Necipoğlu

Dil:İngilizce, Türkçe, Fransızca

Kategori:Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Bizans Çalışmaları

Sayfa Sayısı: 548

Baskı: 1. baskı, Haziran 2016

ISBN: 978-605-9388-05-4

 

 

 

Bizans İstanbul’u (Konstantinopolis), Bizans İmparatorluğu dönemi boyunca idari, askeri ve dini bir merkezdir. Ancak İstanbul aynı zamanda bir ticari merkezdir. Kuruluş aşamasında başkent seçilmesindeki en önemli nedenlerin başında ise coğrafi konumu, kara ve deniz bağlantıları, güvenli limanları sayesinde ticarete çok uygun olması gelir.

Son dönemlerdeki arkeolojik keşifler ve yazılı kaynakların yeni okumaları ışığında, Bizans dünyasında ticaret konusunda yeni bilgilere ve yorumlara ulaşıldı. Sempozyumların ve Bizans ekonomisinin ticari yönüyle ilgili yayınların sayısındaki artış konuya ilginin artışına işaret eder. Bununla birlikte İstanbul’da Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar’da yürütülen Marmaray kazılarında çıkan çok çarpıcı yeni buluntular, ticaret konusuna dikkatleri çeken bir diğer etkendir.

Bu ilginin daha da artmasına katkıda bulunmak amacıyla 24-27 Haziran 2013’te, İstanbul’da Üçüncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu “Geç Antik Dönem’den onbeşinci yüzyıla kadar Bizans’ta Ticaret” temasıyla gerçekleştirilmiş ve bu yayın Üçüncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu’nda sunulmuş makalelerden oluşan bildiri kitabıdır.

Kitap, Koç Üniversitesi Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları mağazalarından temin edilebilir.