Scroll Top

Mekansal Ağlar: Araştırma ve Kamu Erişimi için Anadolu’nun Geçmişinin Haritalandırılması

Yayınevi: ANAMED

Editör: Christopher H. Roosevelt

Yazarlar:Ayşe Nur Akdal, Elton Barker, Anuja Dangol, Nicholas de Lange, Claudia Engel, Piet Gerrits, H. Murat Güvenç, Piraye Hacıgüzeller, Erdem Kabadayı, Vahakn Keshishian, Daniel Knitter, Turgay Koçak, Bernhard Ludwig, Dominik Lukas, Camilla Mazzucato, Osman Özkan, Jeroen Poblome, Michael Polczynski, Christopher H. Roosevelt, Amy Singer

Çevirmenler:Duygu Çamurcuoğlu, N. Pınar Özgüner

Dil:Türkçe (Bu yayının İngilizce versiyonu da bulunmaktadır: Spatial Webs: Mapping Anatolian Pasts for Research and the Public)

Kategori:Arkeoloji, Dijital İnsani Bilimler, Dijital Arkeoloji, Coğrafi Bilgi Sistemleri

Sayfa Sayısı: 224

Boyut:19,5 x 25 cm

Baskı: baskı, Aralık 2020

ISBN: 978-605-7685-53-7

 

 

Mekansal Ağlar, geçmişi incelemek için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve diğer analitik araçların kullanıldığı araştırma projelerine odaklanarak Anadolu’nun kültürel miras ve kimliğini haritalamayı hedeflemiştir. Arkeoloji ve kültürel miras alanlarında görece yeni tekniklere de odaklanan bu derleme yayın, veri koleksiyonlarını mekânsal boyuta taşıyan ve web tabanlı haritalamaya yönelik çalışma yapan farklı disiplinlerden araştırmacıları bir araya getirmektedir. Kitapta yer alan makaleler Ortaçağ Anadolu’sundaki Yahudi toplulukların haritalanması, Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye Kültür Varlıkları Haritası, Osmanlı dönemindeki bostancıbaşı kayıtlarından yola çıkarak İstanbul kıyı şeridindeki sosyo-mekansal farlılıkların araştırılması gibi farklı konulardan oluşmaktadır.