Scroll Top

Josephine’in Gördüğü

Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları

Editör: Kimberly Hart

Çeviren:Hayrullah Doğan

Dil:Türkçe (Bu yayının İngilizce versiyonu da bulunmaktadır: What Josephine Saw)

Kategori:Antropoloji, Sanat, Fotoğraf

Sayfa Sayısı: 247

Boyut:23 x 28 cm

Baskı: 1. baskı, Haziran 2012

ISBN: 978-605-5250-00-3

1919’da doğan Josephine Powell, Türkiye’ye ilk olarak 1955’te, Bizans mozaiklerini fotoğraflamak için geldi. İlk büyük Türkiye gezisine de o sırada çıktı. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra ülkenin tamamını dolaşmasına izin verilen ilk yabancı oldu. Türk düz dokumalarıyla ilgilenmeye başladı. El sanatları hakkında bilgileri doğrudan doğruya Türk göçebelerinden almak için çalışmaya başladı. Bu objelerin hangi amaçlara hizmet ettiğini, hangi malzemelerden yapıldıklarını ve nasıl geliştirildiklerini anlamaya çalıştı. Anadolu kilimlerini, çuvallarını ve benzeri el ürünlerini toplamaya başladı; Anadolu’nun kırsal bölgelerinde dokumacılığın rolünü ve önemini yansıtan bir koleksiyon oluşturdu. Ayrıca, Türkiye’de doğal boyama sanatının yeniden canlandırılmasına ve Türkiye’nin ilk kadın kooperatifi olan ve halıların otantik desenler ve doğal boyalar kullanarak dokunmasını amaçlayan DOBAG Projesinin (Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Projesi) kurulmasına öncülük etti.

Powell, 2007 yılında öldüğünde ardında çok değerli koleksiyonlar ve fotoğraf arşivleri bıraktı. Anadolu’dan topladığı düz dokuma ve etnografik obje koleksiyonlarını ve tüm fotoğraflarının kopyalarını 2006 yılında Vehbi Koç Vakfına bağışladı. 11 Haziran-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezi’nde açılan Josephine’in Gördüğü sergisi kapsamında yayımlanan bu kitapta Josephine’in gördüğü Anadolu’nun fotoğraflarını ve onu tanıyan, onunla çalışan, yolculuk edenlerin anlattığı Josephine’i bulacaksınız.

Kitabı derleyen Kimberly Hart Buffalo State College’de öğretim üyesidir ve sosyal ve kültürel antropoloji alanında çalışmaktadır.

Kitap, Koç Üniversitesi Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları mağazalarından temin edilebilir.