Scroll Top

Robertson, Osmanlı Başkentinde Fotoğrafçı ve Hakkak Ömer M. Koç Koleksiyonu

Tarih: 27 Kasım 2013 – 20 Şubat 2014
Yer: ANAMED Galeri
Ziyaretçi Saatleri: Salı-Cumartesi 10:00-18:30, Pazar 12:00-18:30
Küratör:
Tasarım: Yeşim Demir

Osmanlı darphanesi başgravürcüsü ve fotoğraf sanatçısı James Robertson’ın doğumunun 200’üncü yılı anısına düzenlediği sergide Ömer M. Koç koleksiyonundan Robertson’a ait orijinal fotoğraf ve suluboya eserler yer alıyor.

19. yüzyıl fotoğraf sanatının önemli isimleri arasında yer alan ve mesleki eğitimini Londra Kraliyet Darphanesi’nde tamamlayan Robertson, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentinde 40 yıl boyunca, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dâhil olmak üzere dört Osmanlı sultanına bağlı olarak görev aldı. Altın ve gümüş paraların ve madalyaların desenlerini, kalıp ve modellerini hazırlayan Robertson, 1850’lerden itibaren fotoğrafçılıkla da ilgilenmeye başladı. İstanbul’un ilk 360° panoramik fotoğraflarını çekti. Hem İstanbul fotoğraflarıyla, hem de 1854 tarihli Atina, 1854-55 yıllarında çektiği Kırım Savaşı serileri ve 1857’de hazırladığı Kudüs ve Kahire fotoğraf serileriyle Londra ve Paris’te önemli sergilere katılan Robertson, döneminde büyük bir üne kavuştu.

“Robertson, Osmanlı Başkentinde Fotoğrafçı ve Hakkâk” sergisi, Osmanlı darphanesindeki çalışmalarının yanında; İstanbul’un kendine has renkli yaşamını, eşsiz manzaralarını ve birbirinden çarpıcı mimari eserlerini fotoğraflarıyla kayda geçiren James Robertson’ın çok yönlü sanatsal becerisini izleyicilerle buluşturuyor. Serginin küratörü Bahattin Öztuncay’ın yazdığı ve Yeşim Demir tarafından tasarlanan sergi kataloğu ise sergiyle eş zamanlı olarak yayımlandı.