Scroll Top

İAE – ANAMED Ortak Araştırma Desteği

İAE

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE) ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), İstanbul’un arkeolojisi, mimarisi, sanat tarihi, mirası veya tarihi üzerine araştırma yapan bir doktora sonrası bursiyerini desteklemek üzere yeni bir ortak araştırma desteğini duyurmaktan memnuniyet duymaktadır.

Araştırma Desteği, tarih öncesinden 20. yüzyıla kadar İstanbul’un arkeolojisi, mimarisi, sanat tarihi, mirası veya tarihi üzerine ileri düzey araştırmacıları destekleyerek, İstanbul’da ikamet etme ve hem İAE hem de ANAMED’in olanaklarından yararlanma imkanı sunmaktadır.

Tüm adaylar İngilizce bilmeli ve araştırma süresi boyunca başka hiçbir yükümlülük (örneğin yarı zamanlı ders verme) üstlenmemeyi kabul etmelidir. Başarılı aday, 2023-2024 akademik yılının güz döneminde İstanbul’da ANAMED’de ikamet edecek ve önerilen araştırmayı her iki kurumda ve dolayısıyla Türkiye’de mevcut kaynaklarla yürütebilecek durumda olmalıdır.

Araştırma Desteği; fırsatlar paketi dışında kalan masrafları karşılamak üzere aylık bir hibe, Türkiye’ye geliş-dönüş uluslararası seyahat masrafları, ANAMED Binası içinde bir dairede konaklama, haftada beş öğünü karşılayacak şekilde bir yemek kartı, sağlık sigortası, mütevazı bir araştırma bütçesi, bir çalışma alanı ve her iki kurumdaki araştırma ve kütüphane olanaklarına,  etkinliklere ve akademik topluluklara tam erişim gibi avantajlar sunmaktadır.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE) Hakkında
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 2005 yılında kurulan Pera Müzesi’nin ardından 2007 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan bir kültür ve bilim kurumudur. Enstitü, kütüphanesi, araştırma projeleri, sergileri, yayınları ve konferanslarıyla sosyal ve beşeri bilimler alanlarında akademik araştırmaları ve kamusal çalışmaları destekleyerek İstanbul’un geçmişini ve bugününü inceliyor. Kütüphane ve arşivleri, sergi galerisi ve konferansları, İstanbul üzerine yapılan eleştirel araştırmalara halkın katılımını artırmak amacıyla halka açık ve ücretsizdir.

Araştırma desteklerinin detayları ve başvuru süreciyle ilgili sorularınızı anamedapplication@ku.edu.tr adresine yöneltebilirsiniz.

SON BAŞVURU TARİHİ: 18 Aralık