Scroll Top

“Koku ve Şehir” Ankara’da

Tarih: 5 Ocak 2018 – 31 Mart 2018
Yer: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
Küratör: Lauren Nicole Davis
Akademik Danışman: Lucienne Thys-Şenocak
İçerik Danışmanları: 
Vedat Ozan, Aybala Yentürk, Nejat Yentürk
Tasarım: PATTU

Bu sergi ilk kez 14 Nisan – 8 Haziran 2016 tarihleri arasında ANAMED Galeri’sinde sergilenmiştir.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), 2018 yılının ilk sergisini tarihin kokularına ayırdı. Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)’in İstanbul’daki galerisinde sergilenen ve yoğun ilgi gören Koku ve Şehir sergisi, VEKAM, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ve ANAMED işbirliğiyle bu kez de Ankaralılar ile buluşuyor.

Antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıkları ve kültürlerinin kokularını ele alarak tarihsel hikâyelerini anlatan sergi 6 Ocak Cumartesi günü ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Sergi, ziyaretçileri bir zamanlar Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin tarihsel koku dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Kahve, nane ve kolonya gibi günümüzün hakim kokularından pek çok örneğin yanı sıra geçmiş dönemlerin esintilerini taşıyan safran, buhur ve amber gibi birçok kokunun da aralarında yer aldığı 50’yi aşkın koku, 31 Mart 2018 tarihine kadar Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesinde ziyaret edilebilecek.

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendi. Sergide yer alan kokular MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlandı.

SERGİ: Koku ve Şehir

EXHIBITION: Scent and the City

#KokuveŞehir sergisinin küratörü Lauren Nicole Davis ve tasarımcıları Cem Kozar ve Işıl Ünal serginin içeriğini ve hazırlanma sürecini anlatıyor.

Curator of the #ScentandtheCity exhibition, and designers Cem Kozar and Işıl Ünal, talk about the content of the exhibition and its preparation.