Scroll Top

Günseli Gürel

Günseli Gürel
University of Oxford
Osmanlı Sarayı’nda ‘Acâib, Sihir ve Canavarları Resmetmek, 1574–1603

Dr. Gürel, Oxford Üniversitesi’nden doktora derecesine sahiptir. Araştırma projesi, doktora tezini gözden geçirip genişleterek “Osmanlı Sarayı’nda ‘Acâib, Sihir ve Canavarları Resmetmek, 1574–1603” başlıklı bir monografiye dönüştürmektir. Monografi, Osmanlı sarayının, antik dünyanın ve uzak diyarların ‘acâibini resmetmeye yönelik eşi benzeri görülmemiş ilgisini araştırmaktadır. İki amacı vardır: İlk olarak, Osmanlı sarayının antik dönemi İslam ve Osmanlı’nın bugünü ile nasıl uyumlu olarak inşa ettiğini ve Osmanlıların bu kadim bilgeliğin mirasçıları olarak nasıl sunulduğunu göstermek ister.

İkinci olarak, Hint Okyanusu ve Amerika kıtasındaki halkların ve yerlerin Osmanlı resimli el yazmalarındaki önemini ilk kez ortaya koyacak ve erken modern keşiflerin Osmanlı gözlemcileri için nasıl bir merak kaynağı olduğunu tartışacaktır.

Söz konusu dönemde doğaüstünün temsilini bir bağlam içinde değerlendiren akademik literatürün çoğu Rönesans Avrupası’na odaklandığından, Osmanlı kültürel perspektiflerine dair bu incelemeler, erken modern kültür tarihinin sömürgecilikten arındırılmasına katkıda bulunacaktır.