Scroll Top

Birinci Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu

Birinci Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu
25 Haziran 2007    
00:00

Etkinlik Tipi

On İkinci ve On Üçüncü Yüzyıllarda Bizans Dünyasında Değişim

Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu, Türkiye’deki Bizans mirasının, diğer bir deyişle halen bugün üzerinde yaşadığımız coğrafyanın kalbi niteliğindeki İstanbul’da kurulmuş, Doğu ve Batı medeniyetlerini bin yıldan fazla bir süre boyunca etkilemiş olan bu çok zengin kültür birikiminin, toplumsal belleğimizde yeniden canlanması ve hak ettiği konuma kavuşması amacıyla yapılan çalışmaları her zaman desteklemiş olan Sevgi Gönül’ün (1938-2003) anısına düzenlenmektedir.

Vehbi Koç Vakfı tarafından her üç yılda bir gerçekleştirilmesi planlanan sempozyumun amacı, Türkiye’de ve diğer ülkelerde sürdürülen bilimsel araştırmaları uluslararası bir platformda paylaşmak, yayınlar aracılığıyla kamuoyuna sunarak kültürel miras bilincini arttırmak, bu alana yönelik çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamak ve genç Bizans araştırmacılarının yetişmesine destek olmaktır.

25-28 Haziran 2007 tarihlerinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gerçekleştirilecek I. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu’nda “On İkinci ve On Üçüncü Yüzyıllarda Bizans Dünyasında Değişim” konusu işlenmiştir.

 

Bildiri Özetleri

Program

Sempozyum Komitesi