Scroll Top

ANAMED Konuşmaları – Divriği Örneği Üzerinden Ortaçağ Anadolu İslam Mimarisinde Olağanüstülük Algısı

ANAMED Konuşmaları – Divriği Örneği Üzerinden Ortaçağ Anadolu İslam Mimarisinde Olağanüstülük Algısı
21 Ocak 2021    
00:00

Etkinlik Tipi

ANAMED Konuşmaları’nın ilkinde 21 Ocak 2021, Perşembe günü Oya Pancaroğlu’nu ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. “Divriği Örneği Üzerinden Ortaçağ Anadolu İslam Mimarisinde Olağanüstülük Algısı” başlıklı konuşma, Suzan Yalman moderatörlüğünde gerçekleşecektir.

Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi (1228-29), Anadolu’da, ortaçağdan günümüze gelen anıtlar arasında eşsizliğiyle tanınır. Bunun yanı sıra, hayranlık uyandıran meşhur taç kapıları kadar şaşaalı bir dizi yoruma da yol açmıştır. Bu yorumlar sanatsal nitelikleri bağlamında anlaşılır olsa da, iki yapının etrafında örülen müstesnalık havası uzun vadede bağlamsal kopukluğa sebep veren yorumları teşvik etmiştir. Bu sunum, çeşitli yorumların geçerliliğini tartışmaktan ziyade, Divriği’ye atfedilen olağanüstülüğün temelini irdelemek ve “anıtsal istisnacılık” olarak tabir edilebilir yaklaşımların ortaçağ Anadolu İslam mimarlık tarihi üzerindeki etkisini sorgulamayı amaçlamaktadır.

Etkinliğin dili İngilizce‘dir ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Lütfen etkinliğe kayıt olmayı unutmayınız. Kayıt olduktan sonra toplantı detaylarını içeren bir onay e-postası alıyor olacaksınız.

Facebook etkinlik linkine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaçıranlar veya tekrar dinlemek isteyenler için konuşma ANAMED Youtube kanalında.

Gelecek konuşma tarihleri için tıklayınız.