Scroll Top

ANAMED Konuşmaları – Bir Kitap Sohbeti – Yusuf Bey: On Dokuzuncu Yüzyıl Sonunda Pera’nın Yüklü Portreleri

ANAMED Konuşmaları – Bir Kitap Sohbeti – Yusuf Bey: On Dokuzuncu Yüzyıl Sonunda Pera’nın Yüklü Portreleri
27 Mayıs 2021    
00:00

Etkinlik Tipi

Tarih: 27 Mayıs 2021
Saat:  18:30 (Türkiye Yerel Saatiyle, GMT +3)

Mayıs ayında gerçekleşecek ANAMED Konuşması, ANAMED’in 2017 yılında açılan “Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri” sergisine eşlik eden İngilizce yayının, genişletilmiş Türkçe yayınına odaklanıyor olacak. Kitapta, Ömer M. Koç Koleksiyonu’na ait, Yusuf Franko Kusa Bey tarafından çizilen karikatürler ve karikatürlerden yola çıkılarak yazılan makaleler yer alıyor. Makaleler Yusuf Franko’nun aile tarihi, 19. yüzyıl sonu Avrupa siyasi tarihi ve karikatürlerin çizildiği sosyo-mekânsal bağlama odaklanırken, ek bölüm, orijinal albümdeki karikatür sırasını takip ederek her bir karikatür hakkında detaylı bilgiler veriyor. Bu karikatürler 1957 yılında İstanbul’daki bir antika halıcıda keşfedildikleri tarihten itibaren toplu halde Türkçe olarak ilk kez yayımlandı. 

 

Serginin ve kitabın editörlerinden Özge Ertem, serginin galeri küratörü Ebru Esra Satıcı ile serginin danışmanı ve metin yazarı olan K. Mehmet Kentel bu ayın konuşmacıları olacak. Tüm konuşmacıların aynı zamanda yazar olarak katkıda bulunduğu Türkçe yayını odağına alacak olan sohbetin moderatörlüğünü ise, kitabın yayın sürecini yürüten ANAMED Yayınları Editörü Alican Kutlay yapacak.

Sergiyi kaçıranlar ve tekrar gezmek isteyenler serginin sanal turunu ve araştırmacılar için daimi bir kaynak olması amaçlanan dijital web sitesini ziyaret edebilirler.

ANAMED ve Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) iş birliği ile Şubat 2021’de yayımlanarak daha geniş bir okur kitlesinin beğenisine sunulan kitap, Koç Üniversitesi Yayınları ve Yapı Kredi mağazalarından temin edilebilir.

Bu çevrimiçi etkinliğin dili Türkçe‘dir.

Etkinliğe kayıt olmak için tıklayınız. Kayıt olduktan sonra toplantı detaylarını içeren bir onay e-postası alıyor olacaksınız. Facebook etkinlik linkine de buradan ulaşabilirsiniz.

Kaçıranlar veya tekrar dinlemek isteyenler için konuşma ANAMED Youtube kanalında.

 

Özge Ertem On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı tarihçisi, editör. Çeşitli üniversitelerde geç Osmanlı dönemi, Cumhuriyet tarihi ve dünya tarihi üzerine dersler verdi; ANAMED’de sırasıyla kütüphane sorumlusu ve editör/yayın koordinatörü olarak çalıştı. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nde (SU Gender), Dönüştürücü Aktivizm ve Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri programlarını koordine ediyor. BuluTiyatro ekibinden.

Mehmet Kentel doktorasını 2018 yılında University of Washington’dan, “Assembling ‘Cosmopolitan’ Pera: An Infrastructural History of Late Ottoman Istanbul” başlıklı teziyle aldı. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Araştırma Projeleri Yöneticisi olarak çalışmakta ve YILLIK: Annual of Istanbul Studies dergisinin sorumlu editörlüğünü yürütmektedir. Araştırmaları ve ilk kitap projesi geç Osmanlı İstanbul’unun çevresel ve altyapısal tarihi üzerine yoğunlaşan Kentel, 2017 yılında Koç Üniversitesi ANAMED’de açılan Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratı’nın Karikatürleri sergisinin danışmanlığını ve metin yazarlığını, 2019 yılında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisinin küratörlüğünü yaptı.

Ebru Esra Satıcı felsefe, sanat tarihi ve performans çalışmaları üzerine akademik eğitim aldıktan sonra Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde iki yıl araştırma asistanlığı yaptı. Daha sonra, ANAMED’de beş yıl boyunca sergilerden sorumlu olarak çalıştı; sergi yayınlarının ve etkinliklerinin hazırlanmasında da aktif rol aldı. 2019’dan bu yana Meşher’de küratör olarak görev yapıyor.

Alican Kutlay Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) editör ve yayın işleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Lisans ve yüksek lisans derecelerini Koç Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji & Sanat Tarihi bölümlerinden almıştır.