Scroll Top

17. ULUSLARARASI ANAMED YILLIK SEMPOZYUMU

17. ULUSLARARASI ANAMED YILLIK SEMPOZYUMU
8 Aralık 2022 - 9 Aralık 2022    
Tüm Gün

Etkinlik Tipi

Anadolu’nun Su Dünyaları

8-9 Aralık 2022

Türkiye’den ya da başka bir yerden bakıldığında Anadolu fikrinin kendisi, toprakla ve onun birçok özelliğiyle —köylü figürü, saf dili, ideal köy, yöre, ulusal toprak vb.— ilişkilendirilme eğilimindedir. Aslında bu sembollerin çoğu, Orta Asya’nın iç kesimlerinde, daha da derinleri, Anadolu’nun su manzaralarından uzak yerleri çağrıştırır. Gerçekte Anadolu’nun alanı, çoğu coğrafi birimden daha fazla olmak üzere, çevresini çizen ve hacmini oluşturan “su” tarafından belirlenmiş, hatta tanımlanmıştır aslında Anadolu tamamen suyla çevrelenmiş bir ada görünümündedir. Suyollarının nüfuz ettiği yerler ise güneyde Akdeniz, kuzeyde Karadeniz, batıda Boğazlar ile birlikte Ege ve Marmara denizleri, doğuda Van Gölü ile Dicle ve Fırat nehirleri ve daha fazlasıdır. Yine de su merceği Anadolu’nun geçmişini anlamak için hâlâ çok nadiren kullanılmaktadır. Beşeri bilimlerdeki yeni suyla ilgili ve çevresel eğilimi temel alan bu sempozyum, arkeologları, tarihçileri ve Tunç Çağı’ndan Dijital Çağ’a kadar çeşitli dönemlerden diğer bilim insanlarını akışkan Anadolu’nun tarihini keşfetmek için bir araya getirmektedir. 

Koç Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi (KUDAR) desteğiyle düzenlenen ve Alexis Norman Wick, Alexis Serge Charalabos Rappas ve Matthew Harpster’in bir araya getirdiği “Anadolu’nun Su Dünyaları” başlıklı 17. Uluslararası ANAMED Yıllık Sempozyumu 8–9 Aralık 2022 tarihlerinde ANAMED Oditoryumu’nda gerçekleşecek. 

Genel katılıma açık ve hem fiziksel hem de çevrimiçi şekilde katılım sağlanacak sempozyuma herhangi bir kayıt gerekmemektedir. Etkinlik dili İngilizcedir. İngilizce-Türkçe simültane çeviri ise sadece ANAMED Oditoryumu’nda sağlanacak olup çevrimiçi ortamda sağlanmayacaktır. Çevrimiçi katılım için sempozyum günü buraya tıklayınız. Direkt olarak sempozyumun Zoom canlı yayın linkine bağlanacaksınız.

Bilgi ve diğer sorularınız için Naz Uğurlu (nugurlu@ku.edu.tr) ile iletişime geçebilirsiniz. 

Sempozyum programı için tıklayınız (GMT +03:00, Türkiye saatiyle)