Scroll Top

15. ULUSLARARASI ANAMED YILLIK SEMPOZYUMU

15. ULUSLARARASI ANAMED YILLIK SEMPOZYUMU
29 Nisan 2021    
00:00

Etkinlik Tipi

Değişim Rüzgarları: Anadolu’da Çevre ve Toplum

29-30 Nisan 2021 

Son zamanlarda çevresel değişikliklerin insan toplumlarını ve siyasi sistemleri nasıl etkilediği konusu bilim camiası dahil olmak üzere farklı çevrelerden ilgi görmeye başladı. Bu durum sadece tarihçiler için değil, politikacılar ve geleceğe dair planları olanlar için de önemli sonuçlar doğurabilir. Yüksek çözünürlüklü arkeolojik, yazınsal ve çevresel verileri, daha uzun vadeli, düşük çözünürlüklü verilerle entegre etmek, birkaç bin yıllık süreçte toplumsal değişimin altında yatan nedensel ilişkilerin belirlenmesinde daha fazla kesinlik sağladı ve böylece bölgesel ve mikro-bölgesel araştırmalar daha önce detaylı cevapların verilemediği alanlara ışık tutmuş oldu. Özellikle Anadolu örneği, iklim faktörlerinin sosyo-politik düzenlemelere ve orta vadeli tarihsel evrim üzerindeki etkisine dair birçok varsayıma meydan okumakta ve arkeologlar, tarihçiler ve iklim bilimciler arasında daha fazla işbirliğinin önemini vurgulamaktadır.

John Haldon ve Chris Roosevelt tarafından bir araya getirilen 15. Uluslararası ANAMED Yıllık Sempozyumu, yalnızca son araştırmaları dahil etmekle kalmayıp aynı zamanda hem iklim koşulları ve/veya değişimleri hem de toplumsal olayları kanıtlara dayandırarak aralarındaki karmaşık ilişkiyi ve bağı tartışmayı amaçlamaktadır. 2020 yılınında gerçekleşmesi planlanan fakat Covid-19 salgını önlemleri nedeniyle ertelenen sempozyum, 29-30 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlenecektir.

Sempozyum özetleri için tıklayınız. İngilizce ve Türkçe simultane çeviri yapılacaktır. Çeviriyi görüntüleyebilmek için Zoom uygulamasının en güncel versiyonunun yüklü olması gerekmektedir. Bu çevrimiçi sempozyum genel katılıma açık ve ücretsizdir. Etkinlik Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Kayıt olmak için tıklayınız.

Sempozyumun Facebook etkinlik linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve sorularınız için anamed_info@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

Sempozyum programı (GMT +03:00, Türkiye saatiyle) için tıklayınız