Scroll Top

Elif Sezer-Aydınlı

Elif Sezer-Aydınlı
Independent Researcher
19. yüzyıl Osmanlı İstanbulu’nda ve Anadolu’da Popüler Okuma Kültürü

Dr. Sezer-Aydınlı, Osmanlı kitap tarihi ve okuma kültürü konusunda uzmanlaşmış bir kültür tarihçisidir. Çalışmaları, popüler kahramanlık hikâyeleriyle ilgili el yazmaları üzerine birinci elden notlarına dayanarak Osmanlı bireylerinin okuma, yazma ve dinleme pratiklerine odaklanmaktadır. 2022 yılında Freie Universitat Berlin’den “Osmanlı İstanbulunda Yazma Eserler Topluluğu (18-19. Yüzyıllar): Kahramanlık Hikâyeleri, Sosyal Profiller ve Okuma Alanı”başlıklı teziyle doktor unvanını almıştır.

Tez projesi, Türkiye’deki Amerikan Enstitüsü (ARIT) tarafından 2019–2020 akademik yılı boyunca ABD’deki Boston College’da misafir akademisyen olarak cömertçe desteklenmiştir. Öne çıkan yayınları şöyledir: Osmanlı Edebiyatında Sözlü ve Yazılı: Firuzşah’ın Hikâyesinde Okuyucu Notları (2015) başlıklı kitabın, (2015) ve ”Erken Modern İstanbul’da Sıradışı Okuyucular: Yeniçeriler ve Diğer Ayaktakımının Popüler Kahramanlık Anlatılarındaki El Yazması Notları” (Journal of Islamic Manuscripts, 2018) adlı hakemli makalenin yazarı ve . Osmanlı İstanbulu’nda Sese Dönüşen Kitaplar” (Zemin, 2023)’makalesinin ortak yazarıdır.

Boğaziçi Üniversitesi, Harvard-Yale Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok yerde kamuya açık dersler ve konferanslar vermiştir. ANAMED doktora sonrası araştırmacısı olarak halen “19. yüzyıl Osmanlı İstanbulu ve Anadolusu’nda Popüler Okuma Kültürü” başlıklı projesi ve ikinci bir monografi üzerinde çalışmaktadır.