Scroll Top

Bizans İpek Endüstrisi

by Gang Wu, ANAMED Doktora Sonrası Bursiyer (2020–2021)
tumblr_d72c8c1b664727629d1ef6b8cb218c71_fa5c9e98_500

ANAMED bursiyerliğim sırasında araştırmalarım Bizans ipek endüstrisine odaklanıp bunun kurumsal çerçevelerini, endüstriyel ağlarını ve özellikle de teknik parametrelerini kapsadı. Orta Yunanistan bölgesine odaklanan doktora çalışmamda topladığım yeni bulguları inceleyerek mevcut bilgileri ilerletmek istedim. İlk araştırma projem, metinsel, resimsel, etnografik ve arkeolojik bulguları sentezleyerek yaygın Bizans dokuma pratiğini yeniden inşa etmekti. Bu proje, çeşitli aşamalarında birkaç sempozyumda sunuldu ve Greek, Roman, and Byzantine Studies dergisinin Eylül 2021 sayısında çalışmam hakkında bir makale yayımlanacak. Bursumun başladığı ilk zamanlarda Orta Yunanistan’daki, üzerinde fazla araştırma yapılmamış ipek sanayi merkezi Naupaktos’e dair bir makaleyi dergiye göndermiştim ve bu halen değerlendirme aşamasında. Çalışma, bu yıl the Society for the Promotion of Byzantine Studies’in baharda gerçekleşen sempozyumunda da sunuldu. Ayrıca Phokis’te bir ipek sanayi merkezinin varlığına ilişkin bir başka yazımı da elden geçirip Mediterranean Historical Review’in Haziran sayısında basılmak üzere teslim ettim. Sektörün kurumsal çerçeveleri üzerine yaptığım araştırma, Thebes başpiskoposu John Kaloktenes (1166 öncesi–1190 civarı) üzerine bir vaka çalışması aracılığıyla yerel kilise ve ipek endüstrisi arasındaki bağlantıya odaklandı. Bununla ilgili makale, bursiyerliğim sırasında Byzantine and Modern Greek Studies dergisi tarafından kabul edildi ve gelecek yıl yayımlanacak. Yukarıda anılanlara ek olarak, İoannis Apokaukos’a (y. 1155–1233) ait merak uyandırıcı bir kayıt beni Batı’nın ipekböcekçiliği tarihinde gök gürültüsü mitosuna dair kısa bir inceleme yapmaya yönlendirdi. Konuyla ilgili ön çalışmalarımla ilgili ANAMED web sitesi için bir blog yazısı da yazdım.  Araştırmalarıma devam edip yakında bir dergi makalesine dönüştürmeyi umuyorum.

Geçen akademik yıl boyunca, Covid-19 nedeniyle araştırmalarımı uzaktan çalışarak Çin’den gerçekleştirdim. Buradaki en büyük zorluk, kütüphane kaynaklarına ve tarihi arşivlere sınırlı erişimdi. Neyse ki ANAMED kütüphane personeli bu süreçte bizlere büyük destek sağladı. Ayrıca King’s College London’un sunduğu kütüphaneler arası ödünç alma hizmetinden de yararlandım. İhtiyacım olan kaynakları istediğimde bana gönderen tüm akademisyenlere derinden minnettarım. Bu yılın bursiyer programının uzaktan çalışma yöntemleriyle gerçekleştirilmesine rağmen, bursiyerlere verdiği destek ve oluşturduğu grup ruhu için ANAMED’e derinden teşekkür ederim. Bana birçok heyecan verici proje hakkında bilgiler kazandıran bu yılki mükemmel bursiyer grubu arasında yer aldığım için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Ben de üzerime düşeni yaptığımı ve merkezin bilimsel etkinliklerine ve üretimlerine katkıda bulunduğumu umuyorum. Her durumda, ANAMED’deki bursiyerlik deneyimimin kesinlikle verimli ve unutulmaz olduğunu söylemem gerek.

image

Bir sonraki adımda, bir bütün olarak Bizans ipek endüstrisine dair mevcut anlayışımıza hangi yeni bakış açılarından katkıda bulunabileceğimi görmek için yukarıda bahsedilen ve oldukça dağınık olan bulguları daha büyük bir resme entegre etmeyi planlıyorum. Bu bağlamda, Orta Yunanistan’daki ipek endüstrisine genel bir bakışla başlayabilirim. Ayrıca, bursiyerliğim sırasında karşılaştığım bazı ilginç ve olası bilgilendirici kayıtlar hâlâ okunmayı bekliyor. Bunlardan, Bizans ipek endüstrisi hakkında yeni kanıtlar bulabileceğimi ve gelecekteki araştırmalarıma can verecek yorumlar getireceğimi umuyorum.