Scroll Top

Ayşegül Yılmaz

Ayşegül Yılmaz
Independent Researcher
Arkeolojik Miras Yönetimi ve Toplumsal Kalkınma: Antik Herakleia ve Latmos Bölgesindeki Kapıkırı Köyü Örneği

Dr. Yılmaz, College Park, Maryland Üniversitesi’nden Kentsel ve Bölgesel Planlama ve Tasarım alanında doktora derecesine sahip, miras yönetimi alanında bağımsız bir araştırmacı ve uygulayıcıdır. Araştırma alanları arasında miras teorisi ve yönetimi, i koruma yönetişimi ve politikası, Dünya Mirası Sözleşmesi, Dünya Mirası Alanları ve bunların kapsayıcı yönetimi, mirasın yorumlanması ve kültür turizmi, özellikle de kültürel rotalar yer almaktadır.

Bir miras uygulayıcısı olarak Dr. Yılmaz, doğal ve kültürel mirasın korunmasını sosyoekonomik kalkınma ile birleştiren stratejilerle de ilgilenmektedir. ANAMED’deki araştırmaları, daha önce güneybatı Anadolu’da Latmos Dağı’nın (Beşparmak) eteklerinde, Bafa Gölü’nün kuzeydoğu kıyısındaki antik Yunan/Roma yerleşimi Herakleia’nın kalıntılarının ortasında yer alan bir Türk köyünde (Kapıkırı) yürüttüğü etnografik saha çalışmasına dayanmaktadır.

Bulgularını yayına dönüştürme hedefiyle, on yıl sonra miras yönetimi, turizm ve toplumsal kalkınma arasındaki ilişkileri yeniden değerlendirecek ve ilgili yerel yetkililer ve arkeolojik mirasla doğrudan temas halinde yaşayan topluluk üyeleriyle yapılan görüşmelere dayanarak, kırsal bir bağlamda miras yönetimi ve toplumsal kalkınmaya ilişkin ilk elden ‘resmi’ ve ‘gayriresmi’ açıklamalar ve içgörüler sunacaktır.