Scroll Top

“Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” Ankara’da

Tarih: 17 Haziran 2014 – 21 Eylül 2014
Yer: Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)
Küratör: Murat Akar
Tasarım: PATTU

Bu sergi ilk kez 28 Şubat – 20 Nisan tarihleri arasında ANAMED Merkez Han Galeri’sinde sergilenmiştir.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed) ve Türk-Amerikan Derneği  işbirliği ile Ankara’ya taşınan Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar sergisi 16 Haziran- 21 Eylül 2014 tarihleri arasında Türk-Amerikan Derneği’nde  gezilebilir. Murat Akar’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Helenistik Doğu’nun önemli siyasal ve kültürel merkezlerinden ve Roma İmparatorluğu’nun büyük metropollerinden biri olan Antakya’nın en parlak dönemine ait bulguların ortaya çıkarılma öyküsü anlatılıyor.

Sergide, 1932-1939 yılları arasında Princeton Üniversitesi ekiplerince Antakya’da yürütülen ilk arkeolojik kazılara ait fotoğraflar yer alıyor. 8 sezon süren kazı çalışması, gerçekleştirildiği yıllarda, bölgedeki en kapsamlı araştırma olma özelliği taşıyor. Fotoğraflar, çalışmanın önemli bulguları arasında gösterilen, günümüzde Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dünyaca ünlü mozaikler ve  Antik Antakya’ya ait eserlerin keşfedilme sürecini belgeliyor. Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar sergisi, ayrıca o yıllardaki kazı yöntemleri ve arşivleme teknikleri hakkında dikkat çeken ipuçları veriyor.

Kazı günlükleri ışığında hazırlanan sergide yer alan fotoğraflar, Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü’nün Antakya arşivinden seçildi. Sergilenen fotoğraflara, Princeton Üniversitesi Kazı Komitesi tarafından hazırlanmış bir de video eşlik ediyor. Pek çoğu bugün tamamen değişmiş kıyafet tarzları, sokak manzaraları ve peyzajı belgeleyen görüntüler, 1930’lardaki Antakya kent yaşamını yansıtıyor.