Çevresel Arkeoloji Eğitim Programı (ENV.ARCH)


Tarih
: 29-30-31 Mayıs 2020

Yer: Kaymakçı Arkeoloji Projesi, Manisa

Son Başvuru Tarihi: DUYURULACAK

2019 Eylül ayında ANAMED’de ilk defa gerçekleşen Çevresel Arkeoloji Eğitim Programı, ikinci yılında Manisa’nın Gölmarmara havzasındaki, Kaymakçı Arkeoloji Yerleşmesi’ne taşınıyor. Gygaia Projesi adlı daha büyük bir projenin bir parçası olan Kaymakçı Arkeoloji Projesi (KAP) Truva’nın 4 katı büyüklüğünde ve şu ana kadar Ege Bölgesi’nde bulunmuş en büyük Geç Tunç Çağı (M.Ö. 1600-1200) yerleşimini inceliyor.

Yer itibariyle farklı olsa da bu yılki program da, geçen seneki gibi zooarkeoloji ve arkeobotanik alanlarına yoğunlaşarak çevresel arkeoloji disiplinini araştırma konuları ve metotları dahilinde işleyecek. Bu kapsamda sunumların yanı sıra aktif katılımlı pratik çalışmalara, kazı alanı turuna ve ilerleyen tarihlerde belirlenecek olan konuk bir araştırmacının sunumuna yer verilecek.

2019 yılının Eylül ayında programa katılmış olan Gamze Durdu’nun program hakkında izlenimlerini ANAMED Blog’ta okuyabilirsiniz.

Program dili İngilizce’dir. Başvuru ve program hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

1. Başvuru Koşulları

 • Orta düzeyde İngilizce yeterliliği önerilir. Ancak başlangıç ​​seviyesinde İngilizce bilen adayların da başvuruları değerlendirilicektir. Farklı seviyelerdeki İngilizce bilen katılımcıların takibini kolaylaştırmak için program boyunca öğretim asistanları bulunacaktır.
 • Program ilgili alanlarda eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yanı sıra, Anadolu üzerine çalışan araştırmacılara da açıktır. Tüm eğitim seviyelerindeki katılımcıların başvurması teşvik edilir.


2. Dersler & Aktiviteler

 • Dersler hem teorik tartışmaları hem de pratik uygulamaları içerecektir (bkz: Ders Programı).
 • Programa konuk eğitimciler dahil olacaktır, isimler daha sonra açıklanacaktır.
 • Kaymakçı Arkeoloji Yerleşmesi’nde katılımcılara bir tanıtım turu verilecektir.

 

3. Ders Materyalleri

Ders materyallerinin hepsi dijital formatta olacak şekilde düzenlenmiştir. Referans koleksiyonu program süresince katılımcıların erişimine hazır olacaktır.

 

4. Eğitmenler

Dr. Müge Ergun (Koç Üniversitesi, ANAMED Bursiyeri)

Şu anda ANAMED’de Çevre Arkeolojisi Bursiyeri olan Müge Ergun, doktorasını İstanbul Üniversitesi Prehistorya ve Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nden (co-tutelle, 2016), İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü’nden (2009) ise yüksek lisans derecesini almıştır. Araştırmaları, insan-bitki etkileşimleri, günlük ve mevsimsel rutinlerde bitki temelli faaliyetler ve bunların tarımın başlangıcına ve Güneybatı Asya’daki evcilleştirme sürecine özel bir ilgiyle toplulukların ekonomik ve sosyo-kültürel yaşamları üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Son zamanlarda Orta Anadolu (Aşıklı Höyük ve Balıklı) ve Kuzey Kıbrıs’tan (Tatlısu-Çiftlikdüzü (Akanthou-Arkosykos)) erken neolitik topluluklara odaklanan projeler üzerinde çalışmaktadır.

Dr. Hannah Lau (Koç Üniversitesi, ANAMED Bursiyeri)

Şu anda ANAMED’de Çevre Arkeolojisi Bursiyeri olan Hannah Lau, eski insanların hayvan yönetiminde kullandıkları uygulamaları, çevre ve sosyopolitik karmaşıklık arasındaki ilişkiyi incelemek için zooarkeolojik veriler kullanan bir antropoloji arkeoloğu. Doktora derecesini California Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü’nden 2016 yılında alan Dr. Lau, Yakın Doğu ve Güney Kafkasya’daki bir dizi alanda saha çalışması deneyimine sahiptir. Türkiye’deki çalışmalarına ek olarak, 2009 yılından bu yana Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde ve güneydoğu Azerbayca’daki Lerik eyaletinde çalıştı.

 

5. Sertifika ve Transkriptler

ANAMED, programı başarıyla tamamlayan bütün öğrencilere sertifika temin eder.


6. Konaklama 

 • Katılımcıların kazı alanında yer alan dört kişilik odalarda kalmaları beklenir. Dersler de yine kazı alanı içerisinde gerçekleştirilecektir.
 • Program tarihleri boyunca tüm katılımcılara üç öğün yemek sağlanacaktır.


7. Yükümlülükler

 • Vize bedeli ve tüm kişisel harcamalar katılımcıların kendilerine aittir.
 • Tüm katılımcıların kendi imkanlarıyla ulaşımlarını sağlamları beklenir. Ancak katılımcıların alana ulaşımını kolaylaştırmak adına program başlamadan önce İzmir Havalimanı-Manisa Otogarı-Kaymakçı rotasında, program bitiminde ise tam tersi bir rotada en az bir tane otobüs seferi düzenlenecektir.
 • Seyahat ve sağlık sigortaları her katılımcı için zorunludur. ANAMED sorumluluk kabul etmemektedir.


8. Ücretler

Program veya kayıt ücreti bulunmamaktadır. Katılımcı olmaya hak kazanmış her adaya program bursu verilecektir.


9. Burs İmkanları 

Burslar şu şekilde kategorilere ayrılmıştır:

 • Program Bursları (Katılımcı olmaya hak kazanmış tüm kişilere verilecektir. Bu burs, program ücretini, Kaymakçı Arkeolojik Yerleşmesi’nde konaklamayı ve program süresince verilecek tüm öğünleri kapsamaktadır. Katılımcıların kişisel masrafları ile birlikte, ulaşım masraflarını karşılamaları beklenir.)
 • Ulaşım Bursu (Yurtiçi gidiş-dönüş 10 katılımcıya verilecektir. Ulaşım bursundan yararlanmak için Niyet Mektubu’nuza bu isteğinizi belirten bir paragraf eklemeyi unutmayın.)

Bu burslar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından karşılanmaktadır.

 

10. Nasıl Başvuru Yapılır

Başvurunuzu tamamlamadan önce “1. Başvuru Koşulları” kısmını incelemeyi ve uygun bir aday olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Başvurunun tamamı İngilizce olarak yapılmalıdır.

Başvurunuzu tamamlamak adına Başvuru Formu’nu doldurunuz ve referans mektubunuzu dilediğiniz eğitmeninizden son başvuru tarihinden önce envarch@ku.edu.tr hesabına iletmesini rica ediniz. Referans mektubu talebi başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Online formun işlevselliğini koruması adına başvurunun tek seferde tarayıcı penceresi kapatılmadan tamamlanması gerekmektedir. Başvuru formunda gerekecek bilgilerin listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi:DUYURULACAK
Sonuçlar Mayıs’ın ilk haftasından önce açıklanacaktır.


Ayrıntılı bilgi için envarch@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.