Hizmetler

Hesabım

Hesabınızdaki kitapları dilerseniz kütüphaneye gelerek ya da My Library Account linki üzerinden online olarak görüntüleyebilir ve iade sürelerini yenileyebilirsiniz.

Kampüslerarası İstek (ICLS):

Kampüslerarası istek, Suna Kıraç Kütüphanesi'ne bağlı farklı birimlerdeki kitap ve dergilere değiş tokuş yoluyla ulaşma hizmetidir. Bu hizmetten; fakülte üyeleri, idari personel, bursiyerler ve kütüphane dış üyeleri yararlanabilir. Kütüphane dış üyeleri, kütüphane personelinin kütüphane hesapları üzerinden aynı anda en fazla 3 ICLS isteği yapma hakkına sahiptir. Ancak dış üyeler sehirdışı birimlerden (AKMED, VEKAM) kitap talebinde bulunamazlar. Daha fazla bilgi için lütfen ICLS sayfasını ziyaret ediniz.

Kütüphanelerarası İstek(ILL)

Kütüphanelerarası istek ile ANAMED Kütüphanesi kullanıcıları, Suna Kıraç Kütüphanesi ve bağlı birimlerde bulunmayan kitapları Türkiye’deki diğer kütüphanelerden ödünç verme yoluyla talep edebilirler. İsteklerin karşılanması genelde bir haftayı bulur. Bu hizmetten, fakülte üyeleri, idari personel ve bursiyerler yararlanabilir. Dış üyeler ILL hizmetinden faydalanamazlar. Lisans öğrencilerine bu hizmet verilmemektedir. ILL hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen ILL sayfasını ziyaret ediniz.

Makale İsteği

Bu hizmet, ANAMED bursiyerleri için, ANAMED Kütüphanesi'nde ve merkez kütüphanede olmayan makaleleri, ​diğer kütüphane ve kurumların ortaklığıyla sağlamaya yöneliktir. ANAMED bursiyerleri, bir seferde 5 adet olmak üzere, ücretsiz olarak makale isteğinde bulunabilirler.

Eğer kütüphane personeli istenen makaleyi Türkiye içinde bulamazlarsa, makale OCLC üzerinden ILL(Kütüphanelerarası istek) hizmeti ile sağlanacaktır.

Makale isteği hizmetinden yararlanabilmek için, birim kütüphanecisi Naz Baydar'a isteklerinizi mail yoluyla iletebilirsiniz. 

 
Dolaşım Hizmeti:

Dolaşım hizmeti politikası, kütüphane materyalini kullanıcıların araştırma ihtiyaçlarını gözönüne alarak belirlenir. Sıklıkla kullanılan referans kaynaklar- atlaslar, rehberler, ansiklopediler, sözlükler- kütüphane dışına çıkarılamazlar. Genel koleksiyona ait materyal, dolaşım masasında kişilerin hesabına verilebilir, iade edilebilir ya da süreleri yenilenebilir. Kullanıcıların ödünç alma hizmetinden yararlanmaları için güncel bir kütüphane kartları olması gerekmektedir. Dolaşım hizmeti sadece Koç Üniversitesi fakülte üyeleri, öğrencileri, idari personeli ve bursiyerler içindir.

 

Ödünç alma kuralları:

Süresi geçen materyalin günlük cezası 1,25 TL’dir. Eğer kullanıcı 3 gün içerisinde materyalin süresini yenilemez ya da materyali iade etmezse, ceza bu üç günü de kapsar. Eğer kullanıcı materyali kaybederse, kütüphane sorumlusu Berkay Küçükbaşlar'ı hemen bilgilendirmelidir. Kaybedilen kitabın ücreti ve işlem ücreti olarak 32,50 TL kullanıcıdan tahsis edilecektir.

ANAMED Bursiyerleri

Koç Üniversitesi Öğrencileri (Lisans)

Koç Üniversitesi Öğrencileri (Lisansüstü ya da Doktora),
Kısa Dönemli Öğretim Üyeleri ve KU Öğretim Üyelerinin Lisanüstü Asistanları

Koç Üniversitesi Öğretim Üyeleri Fakülte Üyeleri

Koç Üniversitesi İdari Personeli

Yenileme:

Kitapların süresini yenilemek için kütüphaneye gelebilir ya da kitaplarınızı kütüphane hesabınız üzerinden online olarak görüntüleyip yenileyebilirsiniz.

Kütüphanede Bilgisayar Kullanımı:

Tüm kullanıcılar kütüphanedeki bilgisayarları kullanabilirler. Bu bilgisayarlardan yapacakları online katalog taramasıyla hem ana kütüphane hem de ANAMED Kütüphanesi koleksiyonlarına erişebilirler. Ayrıca, bu bilgisayarlar aracılığıyla ya da ANAMED çevrimiçi ağ şifresiyle kendi bilgisayarlarından elektronik kaynaklara erişim sağlayabilirler.

Fotokopi, Tarama, Yazıcı Hizmeti:

Kullanıcılar kütüphane içindeki fotokopi makinesiyle ve bilgisayarlar aracılığıyla fotokopi çekip çıktı alabilir ve tarama yapabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kütüphaneyi kimler kullanabilir?

ANAMED Üyelerinin yanısıra, Koç Üniversitesi akademik ve idari personel, Koç Üniversitesi öğrencileri ve ANAMED bursiyerleri kütüphaneyi kullanabilir. Üyelik için Arkeoloji, Sanat Tarihi, Mimarlık, Anadolu Medeniyetleri, Kültürel Miras ve Koruma, Antropoloji, Müze Çalışmaları, Kent Çalışmaları konularında araştırma yapan ve kendi araştırmaları için ANAMED Kütüphanesi'ne erişim ihtiyacı duyan akademisyenler ve yüksek lisans ya da doktora öğrencileri ve bağımsız araştırmacılar başvuru yapabilir. ANAMED Kütüphanesi'ne erişim yalnızca ANAMED Kütüphanesi üyelik sistemi ile gerçekleştirilir.

Kablosuz ağa erişebilir miyim?

Kütüphanemizde, dizüstü bilgisayarlarınızdan internete erişebilmek için kablosuz ağ sistemi mevcuttur. Kablosuz ağa bağlanmak için şifreyi referans masasından öğrenebilirsiniz.

Araştırma yaparken bir ihtiyacım olduğunda kime danışabilirim?

Araştırmanızı yaparken yardıma ihtiyacınız olduğunda her zaman kütüphanecilerimize danışabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilmek, kütüphane katalogunu ve çevirimiçi veritabanlarının nasıl kullanılacağını öğrenmek için size yardımcı olacaklardır.

Kimler kütüphane materyallerini ödünç alabilir?

Koç Üniversitesi akademik ve idari personel, Koç Üniversitesi öğrencileri ve ANAMED Bursiyerleri kütüphane materyallerini ödünç alabilirler. ANAMED Üyeleri, materyal ödünç alamazlar.

Kütüphane koleksiyonu kütüphane alanında nasıl dağılmıştır?

A Blok - Birinci Kat: Referans Koleksiyonu, LOEB, Genel Koleksiyon (AC-DR)

              İkinci Kat: Sağ Kısım - TEBE Kütüphanesi, Sol Kısım - ARIT Kütüphanesi

B Blok - Genel Koleksiyon (DS-Z)

             Dergiler

             Büyük Boy Kitaplar

ANAMED Kütüphanesi Kullanıcıları, ANAMED binasındaki başka bölgeleri kullanabilir mi? (Teras vb. gibi)

Anamed Kullanıcıları ANAMED, TEBE, ARIT ve NIT kütüphaneleri dışında herhangi bir bölgeyi kullanamaz. Bunun dışında telefonla konuşmak için ise yalnızca lobiyi kullanabilirler.