Çalıştay Programı

29 EYLÜL 2016 PERŞEMBE

9.30-10.00 Kayıt ve Kahve

10.00-10.20 Hoşgeldiniz Konuşması: Duygu Çamurcuoğlu, British Museum ve Chris Roosevelt, ANAMED

10.20-10.40 Açılış Konuşması: Suay Aksoy, ICOM

10.40-13.30 1. Oturum Taş Binalar ile Ağır Nesnelerin Konservasyon, Restorasyon ve Sunumu

Oturum Başkanı: Constantinos Vasiliadis, Akropolis müzesi, Yunanistan

10.40-11.05 Yavuz Özkaya, Promet Proje, Türkiye

Zorluklarla Dolu bir Ortaçağ Anıtı: Ani’deki Surp Amenap’rkich (Amenapırgiç) Kilisesi Tarihi Koruma Projesi

11.05-11.30 A. Panou, K. Frantzikinaki, E. Papakonstantinou, Akropolis Restorasyon Birimi, Yunanistan

Parthenon Batı Frizlerinin Sökülmesi ve Konservasyonu - Video Sunumu

11.30-11.45 Kahve Arası

11.45-12.10 Constantinos Vasiliadis, Akropolis Müzesi, Yunanistan

Heykellerin Yeniden Birleştirilmesinde Kullanılan Mekanik Yapılar ve Destekler: Akropolis Müzesinden Örnek Çalışmalar

12.10-12.35 G. Frantzi, A. Maridaki, E. Papakonstantinou, Akropolis Restorasyon Birimi, Yunanistan

Erechtheion Bakireler Sundurması Kaset Tavanı Konservasyonu - Video Sunumu

12.35-13.30 Tartışma

14.30-17.00 2. Oturum Ağır Nesnelerin Sahada Yerinden Kaldırılması ve Taşınması

​Oturum Başkanı: Enis Yeter, İçişleri Bakanlığı, Ankara, Türkiye

14.30-14.55 Trevor Proudfoot, Cliveden Conservation, İngiltere

Aphrodisias’ta Ağır Kaldırma

14.55-15.20 Tracey Sweek, British Museum, İngiltere

Kumların Arasından Yükselen Bir Hıristiyan Kilisesi

15.20-15.35 Kahve Arası

15.35-16.00 Duygu Çamurcuoğlu, British Museum, İngiltere

Kolay Ufalanır ve Ağır: Çatalhöyük’ün En Kolay Ufalanır Duvar Resminin Konservasyonu ve Yerinden Kaldırılması

16.00-17.00 Tartışma

30 EYLÜL 2016 CUMA

9.00-9.30 Coffee

9.30-12.30​ 3. Oturum Sahada Belgeleme ve Bilimsel Araştırma Teknikleri

Oturum Başkanı: Caitlin O'Grady, University College London, İngiltere

9.30-9.55 Gülseren Dikilitaş, İstanbul Üniversitesi, Türkiye

İstanbul St. Euphemia Kilisesi Duvar Resimlerinin Konservasyonu

9.55-10.20 Giovanni Verri, Courtauld Institute of Art, İngiltere

Her Duruma Uyan Bir Flaş: Multispektral Görüntülemede Flaş Kullanımı

10.20-10.45 Omar Abou Zaid, Aswan Üniversitesi, Mısır

Yeni Thebes Anıt Mezarları Haritalama Projesi (NTTMP) 2014-2015 Sezonları

10.45-11.00 Kahve Arası

​11.00-11.25 Zeynep Aygen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Tarihi Taş İşçiliğinin Korunmasında Arşiv Araştırmaları ve Belgelemenin Önemi

11.25-12.30 Tartışma

14.00-16.30 4. Oturum Taş Binalar ve Ağır Nesnelerin İn-Situ Sunumlarının Koruma Açısından Ele Alınması

​Oturum Başkanı: Duygu Çamurcuoğlu, British Museum, İngiltere

14.00-14.25 Semih Ercan, Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi, Türkiye

Antoninler Çeşmesi Restorasyon Projesi (1998-2010), Sagalassos, Türkiye

14.25 -14.50 Stefania Chlouveraki, Architectural Conservation Lab, Athens

Kazıdan Sergiye: Ürdün, Aziz Lut Mozaiklerinin Korunması ve Sunumu ile İlgili Yaşanan Zorluklar, Çelişkiler ve Alınan Kararlar

14.50-15.15 Akram Ijla, Cleveland State University, ABD

Tarihi Taş Yapıların Sürdürülebilirlik Çerçevesinde Yeniden İşlevlendirilmesi: Filistin’de Beytüllahim ve İsveç’te Visby Örnekleri Üzerinden Karşılaştırmalı İnceleme

15.15-15.35 Kapanış Konuşması: Zeynep Aygen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

15.35-16.30 Genel Tartışma