Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) 2010 yılından itibaren her yaz döneminde, kendi çalışma alanlarıyla ilgili Yaz Programları gerçekleştirmektedir.

2020 ANAMED Yaz Programları için son başvuru tarihi 9 Mart 2020‘dir.

 • Osmanlıca Yaz Programı
  ANAMED’in ilk yaz programlarından “Osmanlı Epigrafisine Giriş” 2010 yılında başlamıştır, 2015 yılından itibaren “Osmanlıca Yaz Programı” olarak kapsamı ve eğitmen kadrosu genişletilerek devam etmektedir.
 • Kapadokya Yaz Programı
  İlk defa olarak 2010 yılında gerçekleşen “Kapadokya Yaz Programı”, 2015’te verilen iki yıllık aradan sonra tekrar düzenlenmeye başlanmıştır. Program, Nevşehir, Kapadokya’da gerçekleşmesiyle diğer yaz programlarından ayrılır. Bu sene Kapadokya Üniversitesi desteği ile gerçekleşecektir.
 • Anadolu’nun Kadim Dilleri Yaz Programı
  2016 yılında başlayan yaz programında Hititçe, Akkadça ve Sümerce’nin yanı sıra Luvice dersleri ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde çivi yazılı tablet yazma atölyesi ile alanında tek oluşuyla öne çıkmaktadır.
 • Çevresel Arkeoloji Eğitim Programı
  2019 yılının Eylül ayında ilki gerçekleşmiş olan program, zooarkeoloji ve arkeobotani alanlarına yoğunlaşarak katılımcılara aktif katılımlı pratik çalışma imkanı sundu. Bu yıl ise Kaymakçı Arkeoloji Projesi işbirliğinde Manisa’da gerçekleştirilmesi planlanan program pandemi sebebiyle gerçekleştirilemediği için çevrimiçi bir program olarak yeniden düzenledi. Yeni adıyla Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı‘nın ilk dönemi 13 Temmuz-13 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleşti.

ANAMED’in 2010 yılında diğer iki yaz programlarıyla birlikte başlayan  “Asırlar Boyunca İstanbul Yaz Programı” ise altı yıl devam ettikten sonra, 2016 yılının yazında son defa düzenlenmiştir.