Kapadokya Yaz Programı (CAPP)

Tarih: - Yer: Kapadokya, Nevşehir  Son Başvuru Tarihi: - Programın yapısı gereği, pandemi sebebiyle 2020 Kapadokya Yaz Programı iptal edilmiştir ve 2021 yılında program gerçekleştirilmeyecektir. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından, Kapadokya Üniversitesi desteğiyle Kapadokya'da düzenlenen bu 15 günlük yoğun program, master ve doktora seviyesindeki  genç araştırmacıların katılımına açıktır ve arazi çalışmaları, araştırmalar ve sunumlar eşliğinde, Kapadokya’nın Bizans ve Post-Bizans geçmişine ait zengin kültürel mirasın, tarihsel ve sanatsal bağlamda kavramsallaştırma yöntemlerini kazandırmayı amaçlar. Etkileyici volkanik yapısı içerisinde Kapadokya, binden fazla kaya oyma kilise ve şapel (üçte biri önemli boyalı dekorasyon özelliklerini koruyan), manastır, ev, köy, kasaba, mezarlık ve kaleleri de içine alan, Bizans Dönemi'ne ait kaya oyma mimari özelliklerin yaygın bir şekilde görüldüğü bir yerdir. Bölge, materyal kültürü açısından rakipsizdir, ancak yazılı bir tarihi olmadığı için Kapadokya'nın anıtları çoğu Bizans araştırmacısı tarafından yeterince bilinmemektedir. 2018 yılının yazında programa katılmış olan ANAMED 2018-2019 Doktora Bursiyeri Hugh Jeffery’nin program ve Kapadokya hakkında izlenimlerini ise ANAMED Blog’ta okuyabilirsiniz. Program dili İngilizce'dir. Başvuru ve program hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.  
 

1. Başvuru Koşulları

 • Başvuranların Bizans Çalışmaları veya ilgili alanda bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Programın eğitim dili İngilizcedir; Fransızca okuma becerisi tavsiye edilir.
 

2. Dersler & Aktiviteler

Ders programına buradan ulaşabilirsiniz. Seminer dersleri Kapadokya Üniversitesi Kampüsü'nde yapılacaktır. Katılımcılar, program süresi boyunca Kapadokya Üniversitesi'nin kütüphanesinden yararlanabilecektir.  
 

3. Ders Materyalleri

 • R.G. Ousterhout’a ait “Visualizing Community: Art, Material Culture, and Settlement in Byzantine Cappadocia” (Dumbarton Oaks, 2017) kitabı dışındaki ders materyallerinin hepsi dijital formatta olacaktır.
 • İçinde küçük bir araştırma kütüphanesi bulunan bir seminer odası her saatte kullanıma açık olacak.
 • Lütfen seminer raporlarının hazırlanması için kendi dijital kamera ve dizüstü bilgisayarınızın yanınızda olduğuna emin olunuz.
 

4. Eğitmenler

Prof. Robert OUSTERHOUT (University of Pennsylvania) Dünyaca ünlü Bizans mimarisi uzmanı Robert Ousterhout, doktora derecesini Illinois Üniversitesi’nden aldı. Orada 20 yıldan fazla ders veren ve aynı üniversitenin Mimari Tarih bölümünde profesör olan akademisyen, 2007’den beri University of Pennsylvania Sanat Tarihi Bölümü’nde ders veriyor. Doğu Akdeniz’in yok olmaya yüz tutan mimari mirasını belgeleme ve yorumlama üzerine odaklanan Ousterhout’un en son saha çalışmaları, İstanbul, Kapadokya ve Kudüs’teki Bizans mimarisi, anıtsal resim sanatı ve şehir yaşamı üzerine yoğunlaşmış durumda. 2011’den beri Koç Üniversitesi bünyesindeki lisansüstü seminer ve yaz okulu olan “Kapadokya Yaz Programı” programının müdür yardımcılığını yapmakta. Pensilvanya’da 2008-2016 arasında Antik Çalışmalar Merkezi müdürlüğü yaptı. Dumbarton Oaks üyesi ve üst, kıdemli (senior) üye olarak görev yapmakta. Bunun yanında Birleşik Devletler Ulusal Komite bünyesindeki Bizans Çalışmaları’na ve Kuzey Amerika Bizans Çalışmaları Derneği’ne başkanlık yapıyor. Doç. Dr. Tolga UYAR (Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi) Doktora derecesini Paris 1, Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nden almış olan Tolga Uyar, başta Kapadokya’daki Bizans anıtsal resmi olmak üzere, Bizans sanatı, mimarisi ve arkeolojisi alanlarında uzmanlaşmıştır. Dr. Uyar 1996 yılından beri birçok yüzey araştırması ve arkeolojik kazı/projede çalışmıştır. « Sanatın arkeolojisi »’ne metodolojik yaklaşımlar, Ortaçağ Akdeniz’inde, yazılı, sözlü, görsel ve maddi kültürler arası etkileşimler, aynı dönemde farklı dinler ve halk inançları arasındaki kesişimler ve sanat üretimine bağlı olarak kimlik sorunsalı ilgi alanları arasındadır. 2011 yılından beri “Kapadokya Yaz Programı” adlı yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler veren Dr. Uyar, 2015 yılından itibaren de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.  


 

5. Sertifika ve Transkriptler

ANAMED, programı başarıyla tamamlayan bütün öğrencilere sertifika temin eder. Resmi transkript belgesine ihtiyacınız var ise lütfen anamedprograms@ku.edu.tr ile önceden iletişime geçiniz.  

6. Konaklama

Katılımcılar Kapadokya Üniversitesi yurtlarında bulunan çift kişilik odalarda konaklayacaktır. Tüm kahvaltılar, akşam yemekleri ve çoğu öğle yemeği program ücretine dahildir. Ücretsiz kablosuz internet servisi vardır.  

7. Yükümlülükler

 • Uçak biletleri, vize bedeli ve tüm kişisel harcamalar katılımcıların kendilerine aittir.
 • Seyahat ve sağlık sigortaları her katılımcı için zorunludur. Herhangi bir acil durumda ANAMED sorumluluk kabul etmemektedir.
 • Katılımcılar, Kapadokya’ya geliş ve dönüş ulaşımlarını kendileri ayarlamalıdır. Mustafapaşa’ya ulaşım Nevşehir ve Kayseri havaalanlarından mümkündür ancak önceden ayarlanması gerekmektedir. Katılımcılar gezi alanlarına günlük ulaşımdan sorumlu değildir. Program kapsamında bir araç ayarlanacaktır. Mustafapaşa ve Ürgüp arası minibüs seferleri mevcuttur.
 • Kapadokya’nın iniş çıkışlı arazi yapısı nedeniyle katılımcıların fiziksel kondisyonlarının iyi olması, uygun bir ayakkabı getirmeleri ve her gün birkaç kilometre yürümeleri/tırmanmaları beklenir.
 

8. Ücretler

2020 dönemi için program ücreti $2500 USD'dir. Program ücreti ders materyalleri, gezi alanlarına ulaşım, konaklama, kahvaltı, akşam yemekleri ve çoğu öğle yemeklerini kapsar.  

9. Burs İmkanları 

ANAMED limitli sayıda ihtiyaç ve başarı bursu imkanı sunacaktır. Burs başvurusunda bulunmak için, lütfen yazacağınız Niyet Mektubu’na burs için değerlendirilmek istediğinizi belirten bir paragraf ekleyiniz. Burslar şu şekilde kategorilere ayrılmıştır:
 • Tam Burslar (Adayların yalnızca uçuş ve kişisel harcamalarını karşılamaları beklenir.)
 • Yarım Burslar (Adayların program ücretinin yarısı ile uçuş ve kişisel harcamalarını karşılamaları beklenir.)
Bu burslar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (GSSSH) (yalnızca Koç Üniversitesi öğrencilerine verilir), Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları (GABAM) ve anonim bağışçılar tarafından karşılanmaktadır.  
 

10. Nasıl Başvuru Yapılır

Başvurunuzu tamamlamadan önce “1. Başvuru Koşulları” kısmını incelemeyi ve uygun bir aday olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Başvurunun tamamı İngilizce olarak yapılmalıdır. Başvurunuzu tamamlamak adına Başvuru Formu’nu doldurunuz ve İngilizce yazılmış referans mektubunuzu dilediğiniz eğitmeninizden son başvuru tarihinden önce anamedprograms@ku.edu.tr hesabına iletmesini rica ediniz. Referans mektubu talebi başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Online formun işlevselliğini koruması adına başvurunun tek seferde tarayıcı penceresi kapatılmadan tamamlanması gerekmektedir. Başvuru formunda gerekecek bilgilerin listesi için buraya tıklayabilirsiniz.
Son Başvuru Tarihi:-
Sonuçlar Mayıs’ın ilk haftasından önce açıklanacaktır.
Ayrıntılı bilgi için anamedprograms@ku.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.