2021

ANAMED Library Podcast’ın Ocak ayı arşivcilik yayınının konuğu AKMED Kütüphane Sorumlusu Remziye Boyraz Seyhan’dı. Kendisiyle AKMED Arşivi ile ilgili keyifli ve öğretici bir sohbet gerçekleştirdik. Bu podcast’te AKMED merkezi ve arşivinin tarihsel sürecini, gelişimini, AKMED arşivinin içeriğini, çalışmalarını, arkeoloji ve arşiv ilişkisi ile farklı  birçok bilgi edinebileceksiniz. Keyifli dinletiler dileriz!

 

2021 yılının ilk “ANAMED Library: Burada Konuşmak Serbest” yayın konuğu ALKEV Özel Okulları Kütüphaneleri Birim Direktörü Şehriban Kızılkaya’ydı. Kendisiyle ALKEV Özel Okulları Kütüphaneleri’nde okul kütüphaneciliği adına neler yaptıklarını konuştuk. Ayrıca, Türkiye’deki okul kütüphanelerinin ve kütüphanecilerinin durumunu da tartıştık. Keyifli dinlemeler!

2020

ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest’in Aralık ayı arşiv konuğu Türkiye Amerikan Araştırma Enstitüsü (ARİT) İstanbul direktörü Zeynep Simavi’idi. Zeynep Simavi ile beraber ARIT’in arşivini, içeriğini, sayısallaştırma sürecini, küratöryel projelerini, arşive erişim ve bağış konularını konuştuk. Simavi ayrıca arşivcilik alanında yurtdışından örnekler vererek neler geliştirilebilir konusunda yeni fikirler sundu. Sohbetimiz ile ilgili detayları öğrenmek için linke tıklayın. Keyifli dinletiler!
ANAMED Library: Burada Konuşmak Serbest podcast yayınımızın Aralık ayı kütüphanecilik konuğu Özgen Berkol Doğan Kütüphanesi eski sorumlusu yeni gönüllüsü İrem Ünsal Bozkurt’tu. Kendisiyle, kütüphanenin kuruluş amacını, kuruluşundan bugüne kadar neler yaptığını, kütüphane koleksiyonunu ve Türkiye’deki bilinen ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olmasının avantajlarını ve dezavantajlarını konuştuk. Dileriz bu sohbetimizi keyfile dinlersiniz!
ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest adlı podcast yayınımızın Kasım ayı arşivcilik konuğu Kütüphane ve Arşiv Yönetmeni Sezin Romi’idi. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz “SALT Araştırma’nın Arşivi” temalı sohbetimizde SALT Araştırma’nın Arşivi’nin tarihini, güncel projelerini, açık veri politikalarını ve veri görselleştirme gibi çeşitli çalışmalarını tartıştık. Bu keyifli sohbetin detaylarını bu podcast’te keşfedin!
“ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest” podcast yayınımızın Kasım ayı kütüphanecilik bölümünde Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi, Kütüphane Sorumlusu Jale Özdemir’i ağırladık. Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi’nin hizmetleri özelinde genel olarak Türkiye’de halk kütüphaneleri ne durumda, ne gibi iyileştirmeler yapılabilir gibi konuları konuştuk. Ayrıca, bu yayında halk kütüphanelerinin kullanıcı profilleri, ideal bir halk kütüphanesi nasıl olmalı, mahalle kültürünün halk kütüphanesine yansımaları gibi başlıklarla ilgili cevaplar da bulabilirsiniz.
ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest adlı podcast yayınımızın Ekim ayı arşivcilik konuğu Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kurucu üyesi, araştırmacı, yazar Aslı Davaz’dı. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz “Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı 30. Yaşını Kutluyor: Türkiye’de Arşivciliğin Bugünü ve Yarını, Kadınların Arşivlerdeki Yeri Sempozyumu” temalı sohbetimizde 10-11 Nisan 2021 tarihinde yapılacak olan sempozyumu, sempozyumun konularını, kadın merkezli arşivcilik ve toplumsal cinsiyet ve arşivcilik gibi kavramları tartıştık. Hem sempozyumun hem de arşiv alanındaki güncel tartışmaların detaylarını bu podcast’e öğrenebilirsiniz!
“ANAMED Library: Burada Konuşmak Serbest” podcast yayınımızın Ekim ayı konuğu, Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi Kütüphane ve Arşiv Yöneticisi Yaşar Kaya’ydı. Kendisiyle  Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi’nin geçmişi, bugünü ve yarını hakkında konuştuk. Güncel durum, gelecekte yapılması planlananların da konuşulduğu bu yayını, dileriz sizler de keyifle dinlersiniz!
ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest adlı podcast yayınımızın Eylül ayı konuğu Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Birim Kütüphanecisi Duygu Kevser Karadağ’dı. Kendisiyle “Ankara’nın Belleği: VEKAM” temalı sohbetimizde VEKAM Arşivi’nin tarihçesini, arşivde gelişen projeleri, sergileri, bağış süreçlerini ve uzaktan çalışma deneyimini tartıştık. VEKAM Arşivi ile ilgili merak ettikleriniz bu podcast’te bulabilirsiniz!
Eylül ayının kütüphanecilik konuğu, Goethe Institut Istanbul Kütüphanesi Kütüphane Hizmetleri ve Bilgi Hizmetleri Müdürü Sanem Yardımcı’ydı. Kendisiyle, Goethe Institut Istanbul Kütüphanesi hakkında kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdik. Ayrıca, İstanbul ve Ankara’da yaşamanın farklılıkları, alaylı-mektepli kütüphanecilik, doktora tezi yazarken bir yandan da kütüphanede çalışmak nelere yol açar gibi konuları da es geçmedik.
This month the ANAMED Library Podcast hosted Dr. Alkiviadis Ginalis from the German Archaeological Institute (DAI) in Istanbul. We discussed the Photo Archive of the Institute. In this podcast you may learn about the history of the Photo Archive, the development of its collections and its upcoming new projects! Dr. Ginalis also provides his insights on issues ranging from archives to maritime archaeology and byzantine studies.
Ağustos ayı kütüphanecilik yayınımızın konuğu, Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Sayın Elif Yılmaz Şentürk’tü. Elif Yılmaz Şentürk’ten, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü hakkında genel olarak bilgiler alırken, özellikle bölümün Marmara Üniversitesi kısmıyla ile ilgili konuştuk. Bu yayınımızın, tercih dönemindeki öğrencilere  yardımcı olmasını ummakla birlikte, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için de faydalı olacağını düşünüyoruz. Keyifli dinlemeler!
ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest adlı podcast yayınımızın Temmuz ayı konuğu Sakıp Sabancı Müzesi’nden Serhat Osman Karaman’dı. Kendisiyle “Teknolojik Sanat Eserlerin Korunması” adlı projesini ve bu konudaki gelişmeleri konuştuk. Dijital doğan belgelerin korunmasında arşivciliğin rolünü merak ediyorsanız, cevapları bu podcast’te bulabilirsiniz!
ANAMED Library: Burada Konuşmak Serbest Podcast yayınımızın bu ayki kütüphanecilik konuğu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi’nden Furkan Sevim’di. Furkan Sevimle, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nü, kütüphaneyi, Türk Kütüphaneciler Derneği’ni ve bir meslek olarak kütüphaneciliğin genel durumunu konuştuk. Kütüphanecilik mesleğine dair eleştiriler ve tavsiyeler bulabileceğiniz bu konuşmayı, sizlerin de keyifle dinleyeceğini umuyoruz.

ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest Podcast yayınımızda Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nden arşiv uzmanlarımız Senem Acar ve Mustafa Ergül ile dijital koleksiyonların görülmeyen yayınlarını konuştuk ve “Koç Üniversitesi Dijital Koleksiyonları’nın Mustafında Neler Pişiyor?” sorusunu keyifle cevapladık.

Bir arşiv koleksiyonunun dijitalleşme sürecini ve yönetimini arşiv uzmanlarından dinlemek isterseniz bu podcast tam size göre!

ANAMED Library Podcast: Burada Konuşmak Serbest Podcast yayınımızda MEF Üniversitesi Kütüphanesi’nden İpek Yarar ve Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nden Sina Mater ile “Bir kütüphaneci olarak tasarım yapabilme yeteneğine sahip olmanın avantajları/dezavantajları” konusunu konuştuk.

Biz sohbet ederken çok keyif aldık, dileriz sizler de bu sohbeti keyifle dinlersiniz.