Geleceği Aydınlatmak: Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Yükseköğretimin Yeniden İnşası, 1923–1946Tarih: 28 Mayıs 2023’e kadar 
Yer: ANAMED Galeri

Sergi İçerik Ekibi:Tuba Akbaytürk Çanak, Burak Başaranlar, İrem Ünal, Nathalie Defne Gier 
Sergi Metinleri ve Danışman: Burak Başaranlar
Arşiv Araştırması: İrem Ünal, Nathalie Defne Gier
Tasarım: Naz Uğurlu

Koç Üniversitesi, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında yükseköğretimi inceleyen yeni bir sergiye yer veriyor. Suna Kıraç Kütüphanesi başta olmak üzere, farklı arşivlerden önemli belge ve görselleri izleyicilerle buluşturan “Geleceği Aydınlatmak: Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Yükseköğretimin Yeniden İnşası, 1923–1946” sergisi, Türkiye’nin geleceğini şekillendiren kritik bir dönemi mercek altına alıyor. Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi ekibi tarafından hazırlanan serginin, metni tarihçi Burak Başaranlar tarafından yazıldı.

Serginin odağını, eğitim altyapısı geliştirilmeye muhtaç, savaş yorgunu bir toplumu miras alan Cumhuriyet’in yükseköğretim alanındaki toplumsal atılımları oluşturuyor. Bu kapsamda ivme kazanan kadın hareketinin eğitim öğretimde sağladığı kazanımlara da değinilirken, fırsat eşitliği ve laiklik temelinde atılan adımların eğitim kurumlarının hukuk, sanat, ziraat ve beşeri bilimler alanlarındaki faaliyetlerine ve demokratikleşme sürecine sağladığı katkı inceleniyor.

Sergiye konu olan Cumhuriyet’in ilk yılları aynı zamanda dünyanın içinden geçtiği kritik bir dönemi de kapsıyor. Almanya’daki siyasi iklimden dolayı ülkelerini terk eden bilim insanlarının Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkelere sığındığı yıllara ait kilit bir belgenin de yer aldığı sergi, bu bilim insanlarının Türkiye’nin yükseköğretim temellerindeki etkisini de inceliyor.

Sergi ağırlıklı olarak, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yeniden düzenlenen ve o dönemde kurulup bugün Ankara’da varlığını sürdüren, Türkiye’de yükseköğretimin geleceğini şekillendirmede kritik öneme sahip yükseköğretim kurumlarına odaklanıyor.