ANAMED ve NIT Kütüphaneleri Kabul İşlemleri

ANAMED ve NIT Kütüphaneleri’nin kullanımı yalnızca ANAMED ve NIT Kütüphaneleri Ortak Üyelik Formunu doldurarak, üyeliği onaylanmış kişiler tarafından mümkündür.

Kütüphane, kamu sağlığını korumaya yönelik tedbirler kapsamında sadece randevulu kullanıcılara hizmet vermektedir. Üyelikleri onaylanan kullanıcılar ANAMED ve NIT Kütüphane Kullanımı Randevu Formunu doldurarak randevu taleplerini kütüphane sorumlularına iletir. Randevu talebi onaylanan kullanıcılara kütüphane tarafından e-posta ile bilgi verilmektedir. Onay e-postası bulunmayan kullanıcıların kütüphaneye kabulü mümkün olmayacaktır. Randevu talepleri aynı gün içinde/en geç iki gün içinde mevcut oturma kapasitesine bağlı olarak sonuçlandırılır.

ANAMED bina girişinde tüm kullanıcıların HES sorgulaması dışında aşı kartlarını veya üzerinden 72 saat geçmemiş negatif PCR test sonuçlarını göstermeleri istenecektir. Kullanıcıların tam aşılı olmaları veya test sonuçlarının negatif olması gerekmektedir. Bu koşulu sağlayamayan kullanıcılar onaylı randevuları olsa da kütüphaneye kabul edilmeyeceklerdir.

ANAMED ve NIT Üyeleri, çalışma alanı olarak ANAMED Kütüphanesi A Blok ve NIT Kütüphanesi’ni kullanabilirler. B Blok çalışma alanı, Koç Üniversitesi mensupları için ayrılmıştır.

Randevu Formu

ANAMED ve NIT Kütüphaneleri Randevu formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi-Cuma: 09:00-18:00
  • Cumartesi-Pazar: Kapalı

Sosyal Mesafe ve Yönergeler

ANAMED Kütüphanesi’ne gelen kullanıcılar kütüphaneye merdiven kullanarak ulaşabilir. Asansörler kütüphane kullanıcılarının kullanımına kapalıdır.
Kütüphane içerisinde maske kullanımı zorunludur. Kütüphane görevlisi tarafından maske takılmasına yönelik düzenli kontrol ve uyarılar yapılacaktır. Kütüphaneye maskesiz girişlere kesinlikle izin verilmeyecektir. Kullanıcılar ellerini her iki kütüphanenin Referans masasında sağlanacak olan dezenfektan jelini kullanarak veya yıkayarak düzenli olarak temizlemelidir.

Kullanıcıların COVID-19’a karşı tedbir amaçlı kullandığı tüm koruyucu malzemeleri gri renkli ‘Diğer Atık Kutusu’na atması beklenir. (Atık kutuları ANAMED A Blok’a inen merdivenlerin girişinde bulunmaktadır.)
Kütüphane sorumluları, sosyal mesafenin korunması için Referans masasına sadece bir kişi kabul edecektir.

ANAMED Kütüphanesi’nde hava sirkülasyonu için aşağıdaki bölümdeki (A Blok) pencereler saat başı 5 dakika boyunca açık tutulacaktır. NIT Kütüphanesi’nde hava sirkülasyonu için hava temizleme makinası devreye alınmıştır.

Ekipman

Kullanıcıların kullandığı bilgisayarlar sadece kaynak taraması için kullanılacaktır. Kullanıcılar bilgisayarları kullanmadan önce ellerini yıkamalı ve kullanımdan önce ve sonra kullandıkları bilgisayarı dezenfekte etmelidir.

Tarayıcılar kullanıma açıktır. Kullanıcılar tarayıcıları kullanmadan önce ellerini yıkamalı ve kullanımdan önce ve sonra tarayıcıyı ve klavyeyi dezenfekte etmelidir.

Çıktı alınmasına izin verilmektedir. Çıktı ücreti Referans masasında sadece kredi kart ile ödenmektedir.

Kişisel Eşyalar

Kullanıcıların, dizüstü bilgisayarları ve defterleri dışında herhangi bir kişisel eşyayı kütüphanenin içerisine getirmelerine izin verilmemektedir. Tüm kişisel eşyalar Referans masasının yanında bulunan kilitli dolaplara yerleştirilmelidir.

Kütüphane mekânı içerisinde (su hariç) yiyecek ve içecek tüketilmesi yasaktır.

Koleksiyon

Üyeler ödünç kitap hizmetinden faydalanamazlar. Ancak, ANAMED ve NIT Kütüphaneleri basılı koleksiyonlarını ve ANAMED Binası internetine bağlıyken Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nin abone olduğu veritabanları ve e-kaynakları kullanabilirler. Üyeler kullandıkları kitapları “kullanımdaki kitaplar” rafında bir yer seçerek ve adlarını kitapların üstüne belirterek, kitaplarını “kullanımdaki kitaplar” rafında tutabilirler. Bu raf her ayın başında kütüphane personeli tarafından boşaltılacaktır.

Kütüphane Kaynaklarına Erişim

Online hizmetlerimizden yararlanmak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:

1. E-kitap ve dergi makalelerine erişmek için kütüphane web sitesi ana sayfasındaki InKUire kataloğunu kullanabilirsiniz.
2. ANAMED Kütüphanesi kataloğu için buraya, NIT Kütüphanesi kataloğu için buraya tıklayabilirsiniz.
3. Konu Kütüphanecilerimiz, sizler için farklı konu rehberleri hazırlamışlardır. Bu konu rehberlerine Libguides üzerinden ulaşabilirsiniz.